הובלת מטענים

הובלת מטענים איננה משימה פשוטה כלל ועיקר, ובוודאי איננה פשוטה כאשר הובלת מטענים בינלאומית היא העומדת על הפרק. עוד מימי קדם התעורר הצורך של הובלת מטענים בין ארצות, בין אם היו אלו מטענים פשוטים וקלים כגון בשמים ובדים ובין אם היו אלו מטעני ענק כגון עמודי אובליסק מאבן.

בעבר היה השינוע קשה, משום שכל העבודה הסתמכה על כוח אדם ועל אוניות, אך הפרוצדורות היו פשוטות וברורות; בימינו, הובלת מטענים כבדים ורגישים היא עניין טכני פשוט יחסית, אך הפרוצדורות הכרוכות בכך – רישוי, מכס, העברות כספים בינלאומיות וכדומה – סבוכות לאין שיעור.

הובלת מטענים בין ארצות כרוכה קודם כל בהבנה טובה של אופי המטען – גודלו, כובדו, אפשרויות הטיפול בו, רגישותו, הסכנות הטמונות בו וכדומה. הובלת מטענים מן השולח אל המקבל גם חייבת להכיר היטב את שני הצדדים המעורבים – מהן יכולותיו, רגישויותיו והעדפותיו של השולח ומהם אילוציו וצרכיו של המקבל.

כמובן, הובלת מטענים גדולים יותר, רגישים יותר או מסוכנים יותר מעלה מאוד את כל הרגישויות האלו: הובלת מטענים מסוכנים חייבת להתחשב במיוחד בנושא הבטיחות, הובלת מטענים גדולים וכבדים מסובכת מבחינה טכנית, הובלת מטענים דחופים רגישה מאוד לזמן שעובר מרגע המשלוח ועד לרגע הקבלה, הובלת מטענים יקרים במיוחד חייבת להתחשב בנושאי ביטוח, ביטחון, בקרה ומעקב, וכן הלאה.

הובלת מטענים איננה אם כן עניין לחובבנים, בין אם זו הובלת מטענים יבשתית בתוך תחומי המדינה ובין אם זו הובלת מטענים בינלאומית שמערבת אמצעי תחבורה שונים ומחייבת התעסקות סבוכה בנושאי מכס, הסכמים בינלאומיים והעברות כספים בינלאומיות.

יצרן, משווק, יצואן או יבואן אינם מתעסקים ישירות בכל הנושא של הובלת מטענים משום שזמנם יקר ואין ברשותם ידע וניסיון מספיקים לכך. הובלת מטענים היא עניין למקצוענים של חברות שמתמחות בכך, חברות הובלת מטענים ושילוח שצברו נסיון רב ויודעות לנווט היטב בתוך הסבך הביורוקרטי והטכני שכל הובלת מטענים בינלאומית כפופה לו.

חברה כזאת היא חברת TDY – חברת שילוח בינלאומי שמכירה היטב את כל הטכניקות והטכנולוגיות של הובלת מטענים ושבקיאה בכל דקויותיו של השוק הסבוך הזה. העברת כל הנושא של הובלת מטענים לאחריותה של חברת TDY משחררת את היצרן, היבואן או המשווק מכל הטרדות האלו ומאפשרת לו להתמקד בעסק שלו ובתחומי התמחותו.