יבוא אישי

יבוא אישי כשמו כן הוא – זהו תהליך יבוא שיוזם ומבצע אדם פרטי עבור עצמו. יבוא אישי נבדל מיבוא מסחרי בכך שהמייבא איננו מוגדר "יבואן" בעיני החוק, אלא מבצע יבוא אישי לטובתו האישית או לעיסוקו הפרטי; מאליו מובן, כי יבוא אישי אינו דומה כלל ליבוא הממשלתי שנעשה בכמויות עצומות ולצרכים ציבוריים.

מכל מקום, גם בתהליך של יבוא אישי חייב האדם הפרטי לעבור דרך כל השלבים הנדרשים לייזום, ביצוע והשלמה של יבוא. יבוא אישי מתחיל בזיהוי הצורך – את מה צריך לייבא והאם הדבר כדאי בכלל; יבוא אישי ממשיך ביצירת הקשרים הנכונים עם היצרן או המשווק בחו"ל, בהבנת הפרוצדורות העסקיות שיש לבצע מולו ובהשלמת כל התהליכים המסחריים הדרושים על-מנת שהמוצר אכן יישלח.

יבוא אישי כרוך גם בהבנת כל הביורוקרטיה הדרושה, אם בארץ המוצא ואם בישראל, ובהשלמתה המוצלחת לכל פרטיה ודקדוקיה; יבוא אישי משמעותו גם לדאוג לדרך ההובלה, לוודא שהמוצר אכן יצא בזמן מנקודת השיווק בחו"ל, הובל כהלכה, טופל כהלכה ואוחסן כהלכה עם הגעתו; ולבסוף, יבוא אישי כרוך בתהליכים של שחרור ממכס, שמצידם מחייבים לעתים קרובות רישוי ועמידה בתקנים (למשל, תקני תקשורת, תקני תחבורה, תקני בטיחות חשמל ועוד).

יבוא אישי הוא אם כן "כאב ראש" לא קטן, וכל מי שניסה לבצע יבוא אישי והתנסה בכל הכרוך בתהליך של יבוא אישי יודע למה הכוונה. מה ניתן אם כן לעשות כדי להימנע מאותו "כאב ראש" של יבוא אישי ומכל עוגמת הנפש הכרוכה בו?

התשובה לכך פשוטה למדי: כמו כל יבוא אחר, יבוא אישי מחייב הכרה טובה של כל התהליכים ושל כל הגורמים שבלעדיהם לא יוכל אותו יבוא אישי להסתיים בהצלחה.

יבוא אישי מחייב גם השקעה עצומה בזמן, וכאילו לא די בכך, אין לאדם הפרטי שום ערובה שהשקעתו הגדולה בתהליך של יבוא אישי אכן תסתיים בהצלחה ותביא לתוצאה המבוקשת.

הפתרון המתבקש מאליו לביצוע יבוא אישי נטול "כאב ראש" ונטול תסכולים הוא – פנייה למומחה. מומחה כזה הוא חברת TDY, שמזה למעלה מ-30 שנה מתמחה בכל הנושאים והתהליכים של יבוא ויצוא לסוגיהם. יבוא אישי שמופקד בידיה האמונות של חברת TDY מחסל באחת את הסיוט והופך את כל הנושא של יבוא אישי לעניין של מה בכך.