הובל זאת בעצמך: העברת חפצים עצמאית ברילוקיישן

כשאתם עומדים לפני רילוקיישן, ההכנות מרובות ונוגעות לתחומים רבים בחייכם. אחד התחומים הדורש חשיבה מרובה ותכנון קפדני הוא הטיפול בתכולת הבית שלכם.

פתאום מסתבר לכם, גם אם אתם רק זוג צעיר או משפחה צעירה, שהצלחתם לצבור לא מעט רכוש בחייכם המשותפים. כעת, כשמדובר לא במעבר דירה פשוט, אלא בהעברת תכולת בית ליבשת אחרת ובהתחלה של חיים חדשים במקום רחוק וזר, אתם צריכים להחליט מה לעשות עם כל רכושכם: מכשירי החשמל, הרהיטים, התמונות, הבגדים, כלי המטבח, הצעצועים של הילדים.

אז מה לקחת?

נניח שאתם ברי מזל ושההוצאות הכרוכות בשילוח של תכולת הבית במכולה אינן חלות עליכם אלא על המעביד שלכם. במקרה כזה אין לכם שיקולי עלות בהחלטה מה לקחת, אלא שיקולים מעשיים אחרים: כמה מקום יהיה בביתכם החדש? האם החפצים באמת יהיו שימושיים לכם או שזה הזמן לעשות קצת סדר? אם ברשותכם בגדים, כלי מטבח או חפצים שלא נגעתם בהם בשנים האחרונות, נצלו את הרילוקיישן כתירוץ למסור/למכור/לזרוק אותם. בעניין מכשירי חשמל – בידקו האם המכשירים שלכם תואמים את המתח והרשת במקום החדש? (ראו את המאמר לקחת תכולת בית או לא לקחת)

חשוב גם שתשאלו את עצמכם האם אתם יכולים להסתדר כמה שבועות ללא הבגדים/החפצים שאתם שולחים. האם אתם או הילדים קשורים רגשית לחפץ/צעצוע ועדיף שלא תיפרדו, ולו לכמה שבועות? אצל ילדים הנושא רגיש במיוחד, משום שתקופת ההכנות לרילוקיישן היא תקופה רווית מתחים ויציאה מהשגרה. דווקא בתקופה כזו מקבלים חפצים מוכרים, כגון חיית פרווה אהובה, מכונית מועדפת, ובייחוד שמיכת ביטחון, משמעות חשובה ביותר, ולכן כדאי שיישארו בסביבה כל הזמן.

מה להשאיר ולקחת אתכם לדרך?

בין אם השילוח אינו על חשבונכם ולא חסכתם בציוד שלקחתם ובין אם נפרדתם מהרבה דברים – בסופו של דבר תמצאו עצמכם עם ערימה של פריטים חיוניים מסוגים שונים, שאתם צריכים אתכם בשבועות שלפני הטיסה והשבועות הראשונים בבית החדש:

 • בגדים שאתם חייבים ללבוש בשבועות הקריטיים של הפרידה מרכושכם (יש לקחת בחשבון הבדלי עונות בזמן המעבר מיבשת ליבשת)
 • סט אחד לפחות של כלי מיטה
 • סטים של מגבות
 • כמה כלי מטבח חיוניים כדי להמשיך בשגרת בישול פשוטה
 • מוצרי טיפוח והיגיינה שונים לכל אחד מבני הבית לפי צרכיו
 • הספרים והצעצועים היקרים ביותר ללב ילדיכם

אם אתם עושים רילוקיישן עם ילדים קטנים, הרי שערימת הציוד ההכרחית לכם, שאין לשלחו בכל מקרה אלא לקחת לטיסה, כוללת עוד כמה פריטים גדולים:

 • עגלה
 • מושב בטיחות לרכב
 • חבילות חיתולים
 • מוצצים
 • בקבוקים, כלי אוכל ומזון לתינוקות
 • כל צרכי ההיגיינה של תינוק ופעוט
 • כמות גדולה של בגדים להחלפה, כולל בגדים שיתאימו למזג האוויר ביעד שלכם
 • מצעים להחלפה כולל שמיכות לתינוק/פעוט

אם אתם יוצאים לרילוקיישן למטרות לימודים או כדי לחפש את מזלכם, ייתכן גם שמלכתחילה אינכם נמנים על ברי המזל הנזכרים למעלה, וכל הוצאות הרילוקיישן חלות עליכם. במקרה כזה, בלית ברירה, ודאי תמכרו, תשאילו או תאחסנו עד לשובכם את רוב תכולת הבית שלכם. אבל גם בתסריט כזה בסוף תמצאו עצמכם עם אותה ערימת החפצים המתוארת למעלה, שבלעדיה כנראה אתם לא יכולים ולא רוצים להסתדר.

גם אם שילוח תכולת הבית שלכם ממומן על ידי המעביד, ייתכן שהוא לא יסכים לשלם גם על המשלוח הנפרד של כל הפריטים הללו. אז איך אפשר להעביר לחו"ל את כל הערימות הללו, כשאתם משלמים את ההוצאות?

משלוח חפצים בדרכים שונות

א. במזוודות

הפתרון הראשון והמתבקש הוא ניצול מקסימלי של כמות המזוודות שמותר לכם להביא לטיסה. לכל נוסע בטיסה לארה"ב מותר לקחת שתי מזוודות. אם אתם טסים עם ילדים ששולם עליהם כרטיס, נצלו גם את זכותם להביא שתי מזוודות. אבל אל תעמיסו יותר מדי בכל מזוודה, כדי שלא תצטרכו לשלם על משקל עודף. כל נוסע זכאי, מלבד שתי המזוודות, גם להעלות למטוס תיק יד, במשקל של עד 8 ק"ג.

ב. משלוח ימי

דרך משלוח נוספת, שאינה יקרה יחסית, היא במשלוח ימי בדואר. זמן ההגעה יכול להיות חודשיים, כך שדרך זו מתאימה רק לדברים שתוכלו להיפרד מהם לפרק זמן זה..

בהנחה שכבר ידועה לכם כתובתכם במקום החדש, או שאתם מכירים מישהו אחר שגר באזור, שילחו את החבילה/חבילות חודשיים לפני שאתם טסים, כך שעם בואכם כבר יחכו לכם הדברים ששלחתם.

הפתרון הזה מתאים במיוחד אם יש לכם ילדים קטנים, שנאלצו להיפרד, בשל אילוצי מקום, מכמה מחיות הפרווה או הצעצועים החביבים עליהם לפני הנסיעה, בידיעה שייפגשו שוב בבית החדש. אין אושר דומה לזה של ילד שמגיע לסביבה כל כך זרה ושונה ופוגש שם פתאום את הדובי או הבובה האהובים והמוכרים, שהגיעו בחבילה ששלחתם!
אריזת חבילות למשלוח ימי יכולה גם להיות חוויה משותפת עם הילדים, כאשר מדובר בחפצים שלהם. בקשו מהילד להכין ציור מיוחד שילווה את הדובי/בובה/תכולת החבילה ויישלח איתם. שמחת המפגש המחודש תהיה כפולה ומכופלת.

ג. משלוח ספרים בדואר

למשלוח של חבילות ספרים בדואר יש תעריף מוזל, כך שאם חשוב לכם להיות מוקפים בספרים בעברית האהובים עליכם גם בביתכם החדש, נצלו אפשרות זו. אם אתם עושים רילוקיישן עם ילדים, הספרים המוכרים מהבית יעזרו לכם גם לשמור על שליטתם בשפה העברית. הדבר חשוב בייחוד אם השהות שלכם שם תתארך.

ד. משלוח עם אורחים

כאשר אתם עושים רילוקיישן, אתם משאירים כמובן מאחור את המשפחה והחברים. אך אל דאגה! תתפלאו כמה מהר תיפגשו שוב. אם יש לכם ילדים, הרי שכבר ביום בו אתם עוזבים את הארץ, הסבא והסבתא כבר מודיעים לכם מתי הם מתכוונים לבקר אתכם. וגם החברים ודאי ישמחו לבקר, עכשיו כשיובטח להם אירוח חינם. נצלו את בואם של כל האורחים המכובדים האלה.

השאירו בארץ חבילות, לפי יכולת הנשיאה של האורחים, כדי שיביאו אותן בבואם. תכננו את תכולת החבילות לפי תאריך ההגעה של האורחים ולפי יכולתכם להיפרד מהחפצים לפרק זמן זה. ייתכן גם שרק כאשר תגיעו ליעדכם, תבינו מה הצרכים שלכם שם, ותיווכחו לדעת שאתם צריכים מהארץ משהו, שלא חשבתם שתצטרכו (בארצות הברית למשל אין להשיג סמרטוטי רצפה, במבה או נס קפה של עלית…). או שאולי תיזכרו ששכחתם לקחת מהארץ משהו חשוב. בכל אחד מהמקרים, היעזרו בשירותי ההובלה של האורחים שלכם.

בכל צורה בה תבחרו להעביר את החפצים, ולאחר תקופת ההתארגנות הראשונית, תתחילו להסתגל ודאי לבית החדש ולסביבה החדשה. שיהיה לכם בהצלחה!

מצטערים, אין אפשרות להשאיר תגובה.