הניירות והמסמכים שצריך לארגן לקראת רילוקיישן בחו"ל

בהכנות לרילוקיישן ומעבר למגורים בארץ אחרת, יש רק דבר אחד בטוח – חיי השגרה שלכם עומדים להשתנות ללא היכר. ההחלטה לעבור לחיות ולעבוד בחו"ל ממלאת את החודשים האחרונים שלכם בארץ בשלל משימות, סידורים והתארגנויות. חלק מן ההכנות נעשות במישור הנפשי – להתרגל לרעיון, לחלום על שנות החיים בחו"ל וכן הלאה. חלק אחר נעשה במישור המעשי – מציאת בית מגורים, מסגרות חינוך, שינוע חפצים, השכרת דירה וכו'. ומה באשר לניירות ולמסמכים שיש לדאוג להם? ההכנות הבירוקרטיות אינן פוסחות על אף אחד, וכוללות מסמכים וסידורים מול הרשויות הישראליות, מול הרשויות במדינת היעד וכמובן מסמכים וסידורים הקשורים ישירות בטיסה. על כל אלו תוכלו לקרוא במאמר שלפניכם.

בארץ – התארגנות מול משרדי ממשלה

משרד הפנים - דאגו להוציא דרכונים לכל בני המשפחה או לחדש את הדרכונים כך שיספיקו לכל תקופת השהות הצפויה בחו"ל (מומלץ לצאת עם דרכונים בתוקף לשנתיים לפחות). שימו לב שבדרכונים ישנם לפחות מספר דפים פנויים וריקים, על מנת שניתן יהיה לצבור חותמות בעת מעבר בין מדינות. מומלץ לצאת מן הארץ עם אשרות שהייה ועבודה חוקיות ותקפות עבור כל המשפחה. כמו כן, ודאו מבעוד מועד שאתם יודעים מהו מועד חידוש האשרות הדרוש והיכן תוכלו לערוך את החידוש בקרבת מקום מגוריכם.

במשרד הפנים ניתן גם לערוך לקראת הנסיעה את השינויים בתעודות הזהות – למשל שינוי כתובת. שינוי הכתובת נחוץ במקרה שבו אתם מעדיפים שהדואר הרשמי ממוסדות המדינה יגיע לכתובת של הוריכם, למשל.

במשרד הפנים ניתן גם לחדש רשיון רכב, ולשים לב שבידיכם רשיון נהיגה בינלאומי תקף.

דואר ישראל - פנו לדואר ישראל על מנת להסדיר את הפניית דברי הדואר שלכם לכתובת נבחרת, לתיבת דואר כלשהי, או על מנת להפעיל את השירות של "דואר עוקב".

המוסד לביטוח לאומי - עליכם לגשת למשרדי הביטוח הלאומי על מנת לעדכן על נסיעתכם ולקבל פנקסי תשלומים, באמצעותם תוכלו להמשיך להעביר את דמי הביטוח לאורך זמן השהייה בחו"ל.

עדיין בארץ – מסמכים הקשורים לביטוח ופיננסים

ביטוח בריאות ונסיעות - נסיעה משפחתית לחו"ל לתקופת שהות ארוכה מחייבת מחשבה על ביטוח בריאות לכל בני המשפחה. בארץ ישנו ביטוח בריאות ממלכתי, המספק שירותי בריאות ברמה גבוהה לכל האזרחים. בחו"ל ישנה שונות רבה בין המדינות בתחום הבריאות, ובמדינות רבות שירותי הבריאות מופרטים ויקרים. על כן מומלץ שלא להסתפק בביטוח נסיעות רגיל, ולערוך ביטוח בריאות מקיף לכל בני המשפחה, המתאים לשהות בחו"ל, בהתאם למדינת היעד. כדאי לוודא כי הביטוח מכיל כיסויים נרחבים ומקיפים בעתות שגרה ובאירועי חירום רפואיים, וכי הוא כולל מענה זמין ואמין לבעיות בריאות שונות של בני המשפחה, מידי צוות רפואי מיומן ודובר שפה מוכרת (אנגלית, למשל). בעת ההחלטה על ביטוח רפואי לתקופת הרילוקיישן, מומלץ לקחת בחשבון טיפולי שיניים לכם ולילדיכם (במדינות רבות טיפולי השיניים יקרים ואינם כלולים בביטוח הבריאות המקומי).

ביטוחי חיים ופנסיה - לקראת הנסיעה לחו"ל דאגו לפנות לסוכן הביטוח ולקבל החלטה לגבי ביטוחי החיים, חסכונות הפנסיה וקרנות ההשתלמות שלכם. יהיה עליכם להחליט מה תעשו בחסכונות הללו בזמן שתשהו בחו"ל – האם תקפיאו את ההפרשות? האם תמשיכו להפקיד בהם כספים?

עריכת צוואה - נושא אחר שלא מקובל לדבר עליו ולעסוק בו, אך כדאי להקדיש לו תשומת לב לקראת הנסיעה הוא הבטחת עתיד המשפחה במקרה של אירוע חריג או פטירה של אחד מבני המשפחה. מעבר לביטוח החיים (ובהנחה שרוב רובם של האנשים מחזיקים בו ממילא), לפני היציאה מן הארץ כדאי לערוך צוואה מסודרת, הכוללת פירוט מלא של נכסיכם, וחתומה בידי נוטריון.

חשבון בנק - לשם הנוחות, קבלת המשכורת ותשלומים שוטפים, יהיה עליכם לפתוח חשבון בנק מקומי בארץ היעד. בררו מבעוד מועד אילו בנקים מתאימים לצרכים שלכם, מהם הניירות הדרושים לשם פתיחת החשבון, ודאגו לקחת אתכם מסמכים מתורגמים שיאפשרו פתיחת חשבון שכזה.

מסמכים נחוצים בחו"ל – להכין טרם היציאה מהארץ

בעת ההתארגנות בחו"ל אתם צפויים להידרש לשורת מסמכים בירוקרטיים. על מנת להקל על הסידורים ותהליכי הרישום, דאגו לתרגם מסמכים חשובים כדוגמת תעודות לידה של הילדים, תעודת נישואין או תעודות אחרות המסדירות מעמד אישי, אישורי לימודים, פנקסי חיסונים וכדומה. על המסמכים המתורגמים שניתנו על ידי רשויות המדינה לשאת חותמת אפוסטיל (חותמת נוטריון וחותמת ממשלתית).

לסיכום – לקראת היציאה לרילוקיישן כדאי לאסוף כל מסמך הנוגע לאורחות החיים והשגרה, וכל מסמך הנוגע לנסיעתכם. את המסמכים מומלץ לסרוק ולשמור על המחשב האישי, וכן בעותק קשיח באופן מסודר, בתוך קלסר ייעודי. כך תוכלו במקרה הצורך לשלוף ולשגר כל מסמך ליעדו.

בברכת נסיעה טובה ומעבר קל ונינוח!

רוצים לקרוא עוד על רילוקיישן?
רילוקיישן – מה תצטרכו להשאיר בבית
למכור, לאחסן או להשאיל: רילוקיישן והחפצים שלכם.

מצטערים, אין אפשרות להשאיר תגובה.