חוזרים הביתה: דברים שכל תושב חוזר צריך לדעת

מה אתם עושים כשאתם קמים בבוקר וצריכים להתכונן לחזרה ארצה אחרי שהות ממושכת בחו"ל? את אותם הדברים שעשיתם כשעזבתם, אבל הפוך.

לחזור הביתה זו הרגשה שונה מאשר לצאת לרילוקיישן. מתחברים חזרה למשפחה, לחברים, לדברים המוכרים. אבל זו גם דרך רצופת אתגרים, בייחוד אם נעדרתם מהארץ זמן רב והילדים גדלו בינתיים… אז איך עושים זאת נכון?

מעמד של תושב חוזר

אם אתם תושבי ישראל ושהיתם בחו"ל לפחות שנתיים (ולא נשלחתם מטעם המדינה או גוף ציבורי ממלכתי) אתם זכאים למעמד של "תושב חוזר" המקנה הטבות רבות. משרד העלייה והקליטה מסייע לתושבים חוזרים בייעוץ והכוון תעסוקתי – מלאו את הטופס הרלבנטי באתר האינטרנט שלהם. אם אתם בעלי מעמד של "מדען חוזר" (לאחר שהות של 5 שנים לפחות) או "יזם עסקי" (לאחר שהות של שלוש שנים לפחות) תזכו לסיוע מיוחד.

חיפוש עבודה ומגורים

אם אתם צריכים לחפש עבודה בארץ, מוטב שתתחילו בכך כמה חודשים טובים לפני מועד החזרה המשוער. היעזרו בחברים וקרובים והפעילו קשרים ורשת חברתית. אם נשלחתם לחו"ל מטעם מקום עבודה ומחכים לכם בארץ עבודה (לפחות לאחד מבני הזוג) וגם דירה/בית משלכם, נחסכו מכם כמה אתגרים. אם אתם מחפשים דירה/בית, ייתכן שתתקשו לעשות זאת בעודכם בחו"ל ותסתפקו בפתרון דיור זמני בשובכם. כדאי שתדעו שכדי לזכות בפטור ממסים על חפצי בית ששילחתם בשילוח הימי, תצטרכו להציג מסמך הוכחה לבעלות על בית/דירה או חוזה שכירות.

הכנות לחזרה הביתה

ישנם מספר דברים שצריך לעשות לפני החזרה לארץ לא משנה אם מחכה לכם עבודה ובית או שלא. התחילו בהכנות כמה חודשים מראש:

 1. ודאו שברשות כל אחד מבני המשפחה דרכון ישראלי בתוקף. שמרו בהישג יד גם דרכונים קודמים.
 2. מלאו באתר משרד העלייה והקליטה טופס בדיקת זכאות למעמד תושב חוזר. הצטיידו בתעודות זהות ודרכונים. באם אתם זכאים, תקבלו אישור תוך מספר ימים.
 3. פנו ישירות לאל-על (לא דרך סוכן) להזמנת כרטיסי טיסה. תושבים חוזרים זכאים להנחה מיוחדת ולהטבות. עליכם להציג את אישור הזכאות למעמד תושב חוזר שקיבלתם.
 4. התחילו לתכנן את גורל תכולת הבית שלכם: מה תרצו לשלוח לארץ בהובלה ימית; מה הפריטים החיוניים לכם ולילדיכם, שתשאירו ברשותכם לאחר השילוח לארץ ותיקחו אתכם כמטען נלווה לטיסה; מה למסור/למכור/לזרוק; אילו מכשירי חשמל, פריטי ריהוט, מצעים, בגדים, כלי בית וכד' לקנות חדשים, בהתחשב במחירם הזול יותר בחו"ל ותוך ניצול ההקלות במכס המגיעות לכם כתושבים חוזרים (פירוט בהמשך).
  קחו בחשבון את גודל הבית/דירה שיהיו לכם בארץ. הרהיטים האמריקאים נוטים להיות רחבים, אבל החדרים בדירה ישראלית לאו דווקא גדולים… שימו לב לגודלם של מכשירי החשמל לעומת המימדים המצויים של מטבח ישראלי. בדקו כאן את השיקולים הנוספים בהבאת מכשירי חשמל אמריקאיים לארץ. היזהרו מפריטים שיציבו קושי בהובלה בשל מימדיהם. זיכרו שאתם משלמים בהובלה לפי הנפח ולא לפי המשקל של התכולה.
 5. בחרו חברת הובלה. חפשו חברה בעלת ניסיון והמלצות. ל-TDY למעלה מ-30 שנות ניסיון עשיר בשילוח בינלאומי. אנו מציעים ליווי צמוד ומקצועי בכל שלבי השילוח.
 6. ערכו את הקניות ודאגו שיישלחו ישירות למחסני חברת ההובלה. ערכו מעקב מסודר אחר כל הפריטים שקניתם.
 7. התכוננו היטב ליום אריזת הבית – ערכו רשימות מסודרות של תכולת הארגזים. קחו בחשבון שהובלה ימית לוקחת מספר שבועות, לכן תצטרכו לשלח את החפצים כחודשיים-שלושה לפני מועד הגעתכם לארץ, או לחלופין להסתדר בארץ זמן מה ללא החפצים שלכם.
 8. ודאו שההובלה הימית תהיה לנמל הקרוב יותר למקום מגוריכם העתידי (חיפה או אשדוד).
 9. דאגו לבטח את כל מטענכם בערכו המלא.
 10. אם תזדקקו לאחסון חפציכם עם ההגעה לארץ לזמן מה – ארגנו זאת מראש. נשמח להעמיד לרשותכם את המחסנים שלנו.
 11. הכינו את הילדים לחזרה לארץ בהתאם לגילם. אל תקלו בגודל האתגר העומד בפניהם. עבורם זהו מעבר למקום חדש, למסגרת חדשה, לשפה חדשה-ישנה… הם אמנם יוכלו לשמור על קשר עם חבריהם הישנים אך יצטרכו למצוא חדשים.
 12. חפשו להם מסגרות חינוכיות בארץ, רשמו אותם במועד לגן/בי"ס חדשים (בהנחה שאתם יודעים היכן תגורו בשובכם לארץ).
 13. תכננו מסיבות פרידה מחבריהם.
 14. ודאו ששילמתם את כל החשבונות הקשורים לביתכם בחו"ל, דאגו לסגירת חשבון הבנק ולביטול כרטיסי אשראי, להפסקת תשלומי ביטוח, מכירת הרכב וכל מה שקשור לסיום חייכם שם.

פטור ממסים (מכס, מס קנייה ומע"מ) לתושבים חוזרים

כדי לזכות מפטור ממסים על תכולת בית וחפצים אישיים עליכם להיות מצוידים באישור של משרד העלייה והקליטה על זכאותכם למעמד של תושבים חוזרים. החפצים וכל מסמכי הייבוא חייבים להיות רשומים על שמכם. מובן שהתכולה צריכה להיות לשימוש עצמי בלבד ובכמות סבירה. בני זוג השבים לארץ יחד, גם אם הם בהליכי גירושים או פרודים, צריכים להציג שניהם את מסמכיהם. הצגת המסמכים וקבלת הפטור נעשית בעת השחרור של החפצים מהמכס. נציגינו ילוו אתכם ויסייעו לכם בשלב זה, כמו בכל שלבי התהליך.

תושבים חוזרים זכאים לפטור ממס על מוצרי הלבשה, הנעלה וצורכי היגיינה אישית, בכמות המתאימה לשימוש אישי, המגיעים אתם במטוס. ניתן להביא גם חפצי בית כמטען נלווה בטיסה, ללא פגיעה בזכות לפטור ממס על חפצי בית הנשלחים דרך הים.

תושבים חוזרים זכאים לייבא חפצי בית פטורים ממכס (לא כולל חומרי בנייה), בלא יותר משני משלוחים. על חפצי הבית הללו להגיע לארץ עד תשעה חודשים מיום השיבה לארץ. משלוח אחד יכול להיות באמצעות הדואר ויהיה פטור ממסים רק אם הגיע לארץ 30 יום לפני שובכם לארץ, או תוך שלושה חודשים מיום שובכם.

כל משפחה זכאית לייבא ללא מסים עד שני מקלטי טלוויזיה ושני מחשבים אישיים. ניתן לייבא ללא מסים רק פריט אחד מכל סוג של מכשירי החשמל והאלקטרוניקה האחרים וכן פריט אחד מפריטי הריהוט העיקריים. לחלופין ניתן לרכוש בארץ ללא מסים מקרר ומזגן תוצרת הארץ אצל יצרנים ישראלים מורשים בלבד.

ניתן לייבא ללא מסים כלי עבודה מהסוג הנישא ביד, שערכם הכולל אינו עולה על 1650$ וכן מכשירים ומכונות לעסק. שימו לב שישנם פריטים שללא קשר לפטור ממסים, יבואם מותנה בהשגת אישור/רישיון יבוא מגופים שונים; למשל גריל גז (נדרש אישור ממכון התקנים), או קורקינט ממונע (נדרש אישור משרד התחבורה).

אחרי שסיימתם את כל הסידורים, קניות ואריזות, אחרי שנפרדתם מתכולת הבית, מהחברים ומהתקופה המרתקת שביליתם לכם שם, קחו פסק זמן, ערכו טיול פרידה וקחו נשימה ארוכה. אגרו כוחות לקראת השיבה הביתה ואתגריה. ברוכים הבאים!

מצטערים, אין אפשרות להשאיר תגובה.