יבוא רכב לארץ

מי מחובבי הרכב שבינינו לא השתעשע ולו פעם אחת ברעיון לייבא לארץ רכב בייבוא אישי? הרצון יכול לנבוע ממניעים שונים – למשל מחירי הרכב הגבוהים בארץ, דגמים מיוחדים שלא מיובאים, מכוניות עתיקות, רכב שהיה ברשותכם בשהות בחו"ל ואתם רוצים להביאו לארץ ועוד.

בין אם אתם חיים ונושמים את עולם הרכב או אספני מכוניות, תושבים חוזרים או עולים חדשים, או שסתם הרהרתם באפשרות, תרצו ודאי לדעת במה כרוך תהליך הייבוא האישי לארץ של רכב חדש או משומש.

קבלת רישיון יבוא

אם אתם רוצים לבצע ייבוא רכב לארץ אתם צריכים לפתוח בהליך לקבלת רישיון ייבוא. התנאי הראשוני הבסיסי לקבלת הרישיון הוא שמדובר בייבוא של רכב אחד בלבד לשימוש עצמי/משפחתי ולא לשימוש מסחרי (כלומר לא נועד להסעת נוסעים בשכר, הובלה, אספקת מוצרים או שירותים וכדומה). מותר להביא רק רכב נוסעים פרטי מסוגM1 , שמיועד לעד 9 אנשים (כולל הנהג) ואינו שוקל יותר מ-3500 ק"ג. לנכה שזקוק לרכב מיוחד, והוא בעל אישורים מתאימים, מותר להביא רכב מסוג 2M. כמו כן מותר לייבא בייבוא אישי אופנוע.

מגבלות על היבוא

מי שרוצה לייבא רכב צריך להיות בעל רישיון נהיגה ישראלי תקף, המתאים לסוג הרכב. תושב חוזר בעל רישיון נהיגה זר, יצטרך להציג רישיון ישראלי בר תוקף במועד שחרור הרכב מהמכס.

רצוי שהרכב המשומש יהיה בערך בן שנה וחצי בזמן רכישתו בחו"ל או בזמן שתחלו בתהליך בחו"ל (מלבד במקרה של תושב חוזר – אז הרכב יכול להיות בערך בן שלוש וחצי). לפי התקנות אסור שגיל הרכב יהיה יותר מ-24 חודשים ביום שבו תרשמו אותו בארץ. אם אתם תושבים חוזרים – הגיל הקובע עולה ל-48 חודשים. במקרה של רכב אספנות – ודאו שגיל הרכב מעל 30 שנים.

התהליך לוקח שבועות ארוכים, כי הוא כרוך בהרבה בירוקרטיה ובתהליכים שלוקחים הרבה זמן, כמו הובלה ימית או שחרור ממכס. תידרשו להגיש בקשה לרישיון ייבוא, להשיג ולהציג אישורים שונים הקשורים לרכב ולשלם מסים שונים. תצטרכו לדאוג להובלה ימית של הרכב, לטפל בשחרורו מהמכס, לדאוג שיעמוד בדרישות תקנות התעבורה, שיעבור מבחן רישוי ויירשם במרשם כלי הרכב. לכן, כדי לעמוד במגבלה של גיל הרכב ביום הבאתו לארץ, צריך להתחיל את התהליך מספיק זמן מראש ומומלץ להיעזר בחברת שילוח שמתמחה בייבוא מכוניות, כמו חברת טדי שילוח בינלאומי.

עלות היבוא

השאלה הכי מטרידה בתהליך היא – כמה זה יעלה? העלות של רישיון ייבוא לרכב, שאתם חייבים להוציא, היא בממוצע כ-1600 ₪. לסכום זה יתווספו הוצאות הובלה וביטוח. אבל זה כמובן כסף קטן לעומת סכומי המס שתידרשו לשלם על הרכב המיובא. המס מורכב מתשלום מכס, מס קנייה ומע"מ. גובה התשלום הכולל נקבע לפי שלושה גורמים: האם קיים או לא קיים הסכם סחר עם המדינה בה יוצר הרכב ו/או המדינה ממנה הוא מיובא; מה גילו של הרכב; האם יבואן הרכב הוא תושב חוזר/עולה חדש או סתם אזרח.

 • אם הרכב מיוצר ומיובא ממדינה, שיש לה הסכם סחר עם ישראל, כגון ארה"ב, קנדה, מקסיקו וארצות אירופה, תשלמו מס של 116% על רכב נוסעים או אופנוע, ו-102% על רכב אספנות.
 • אם הרכב שתרצו להביא יוצר או יובא ממדינה שאין לה הסכם סחר עם ישראל, יטפס המס ל-131% עבור מכונית נוסעים/אופנוע ו-117% עבור רכב אספנות.
 • הנחה משמעותית במיסוי יש לעולים חדשים (ישלמו רק 66% מס)

גם על רכבים שדרגת זיהום האוויר שלהם נמוכה ו/או הם מצוידים באבזור בטיחותי יש הטבת מס.

 • על ייבוא רכב היברידי מדרגת זיהום 1-2 תשלמו רק 53% מס, על רכב היברידי 42% מס ועל רכב חשמלי 27% מס.

שאר הרכבים יהיו זכאים להקלות במס לפי הציון הירוק, כלומר דרגת זיהום האוויר, שקבעו עבורם משרד התחבורה (אם הרכב מיובא ארצה באופן סדיר) או יצרן הרכב (אם הרכב לא מיובא ארצה באופן סדיר). גובה ההנחה במיסוי יכול לנוע מכ-16,000 ₪ לדרגה 1 (הכי פחות מזהם) ועד כ-2000 ₪ לדרגה 14 (הכי מזהם).

 • הנחה ניתנת גם על אבזור בטיחות מתקדם. רכב חדש חייב להיות מצויד במערכת בקרת יציבות (ESC/ESP). אך קיומן של מערכות בטיחות נוספות, כגון בקרת סטייה מנתיב, מערכת ניתור מרחק מהרכב לפנים, מערכת בקרת שיוט אדאפטיבית וכדומה, יזכה את הרכב בניקוד, שמתורגם להפחתה במס. הניקוד הגבוה ביותר יכול להגיע להפחתה של 2,250 ₪ מהמסים.

אישורים נדרשים

אם ברצונכם לייבא רכב לארץ, תצטרכו בנוסך להוצאות המיסוי להצטייד  בכמות נאה של אישורים:

 • אישור שהרכב עומד בתקינה ומאושר לנסיעה ולרישוי במדינה בה יוצר או במדינה ממנה נקנה – למשל לרכב המיובא מארה"ב יש לצרף דו"ח CAR FAX; לרכב מקנדה רישיון רכב קנדי או מסמך ,CERTIFICATE OF TITLE לרכב מהקהילה האירופאית CERTIFICATE OF CONFORMITY או DATA CARD.
 • אישור שהרכב לא עבר תאונה שדווחה לרשויות ולא ניזוק בחו"ל
 • אישור על נתוני פליטת מזהמים מהרכב מהיבואן הרשמי בארץ של הרכב או מיצרן הרכב או מסוחר מורשה של יצרן הרכב. בהיעדר אישור כזה או מידע בנושא במאגרי המידע באינטרנט, תיקבע לרכב דרגת הזיהום הגבוהה ביותר ולא תזכו בהקלה ממס.
 • תצטרכו לוודא שברכב לא בוצע שום שינוי מבני במידות, במשקל הכולל, במידות הצמיגים, סוג ההנעה, מספר הסרנים, דגם המנוע, נפח המנוע או בהספקו.
 • תצטרכו להוכיח שברכב מותקנים פנסי חזית העונים על דרישות התקינה וכן מד מהירות מטרי.
 • גם אם בחרתם לייבא רכב, שאינו מיובא באופן סדיר לארץ, תצטרכו להוכיח שיצרן הרכב קשור בחוזה תקף עם יבואן מורשה בארץ, שיוכל לספק לכם לפי דרישות החוק שירותי מוסך, אספקת חלפים, ציוד ספציפי ויכולת ביצוע RECALL.

מגבלות לאחר הייבוא

אם ייבאתם רכב ביבוא אישי לארץ, תחויבו להחזיק אותו בבעלותכם לפחות שנה, אם מדובר בדגם המיובא באופן סדיר לישראל, ולפחות שנתיים, אם מדובר בדגם שאינו מיובא לישראל על ידי יבואן מוכר. יוצאים מן הכלל הם עולים חדשים, אשר יכולים למכור את הרכב בכל עת, אך בתנאי שישלמו עליו את מלוא המסים.

אם החלטתם להתחיל בתהליך לבד, התעדכנו באתר משרד התחבורה בתקנות המעודכנות ביותר בנושא ולימדו היטב את כל הפרטים. כדי שתצליחו בתהליך אתם חייבים להכיר את כל הנהלים ולנהוג לפיהם בדיוק רב. אל תחפשו קיצורי דרך או הקלות.

אם החלטתם להיעזר בשירותיה של חברת שילוח בין לאומי, נשמח לעמוד לשירותכם. טדי שילוח מספקת שירות מקיף של ייבוא רכב ומעניקה סל שלם של שירותים הקשורים לתהליך של ייבוא רכב. השירות כולל בין השאר הנפקת רישיון יבוא, תשלום מסים ואגרות בהתאם לחוק, ביטוח המטען הימי , שחרור הרכב מהמכס , ועוד .

מצטערים, אין אפשרות להשאיר תגובה.