כשחיות עוברות דירה, לחוץ לארץ: על רילוקיישן עם חיות מחמד

אם אתם בעלים גאים של כלב או חתול ועומדים בפני רילוקיישן, תצטרכו במוקדם או במאוחר להכריע בשאלה – האם לקחת את חיית המחמד אתכם או להשאירה מאחור? על שאלה זו לא נוכל לעזור לכם לענות, אך אם החלטתם לא להיפרד מחיית המחמד שלכם, קבלו כמה טיפים שיעזרו לכם לעבור בשלום את מבצע הרילוקיישן עם חיית המחמד.

 • החלו בהכנות מוקדם

רילוקיישן של חיית מחמד דורש השגת מידע, אישורים, בדיקות רפואיות, מתן חיסון במידת הצורך ולעתים זמן המתנה לאחר מתן חיסונים. כמו כן נדרשות הכנות לוגיסטיות שונות: בחירת חברת תעופה, בחירת מסלול טיסה, הכנות להסגר אם נדרש, רכישת כלוב והרגלת החיה לשהות בו ועוד. לכן חשוב להתחיל בהכנות כמה חודשים לפני הנסיעה ולא לחכות לרגע האחרון.

 • השיגו מידע על נהלים, תקנות וחוקים

תהליך הרילוקיישן של חיות מחמד מורכב משני שלבים עיקריים: ההטסה והכניסה לארץ היעד. כדי למנוע בעיות או עוגמת נפש לימדו את הנהלים או התקנות הקשורים לכל שלב.

 • כללי הטסת חיות מחמד

לחברות התעופה השונות יש נהלים שונים לגבי הטסת חיות מחמד. למשל, יש חברות תעופה שאינן מתירות הטסה של גורים בני פחות משלושה חודשים או של נקבות בהריון. גם החוקים לגבי הטסת בע"ח בתא מטען או בתא הנוסעים שונים מחברה לחברה.

חברות תעופה מסוימות ידידותיות לחיות מחמד יותר מאחרות. אייר קנדה, דלתה, אל על ולופטהנזה, למשל, מאפשרות להטיס בתא הנוסעים חיית מחמד, שמשקלה הכולל (כולל כלוב ההטסה) הוא עד שמונה ק"ג. חיית מחמד השוקלת למעלה משמונה ק"ג תיאלץ לטוס בתא המטען.

אם אתם טסים לסין, אנגליה, דרום אפריקה או אוסטרליה עם חיית המחמד שלכם, ייתכן שתחויבו להטיס את חיית המחמד בשילוח ללא קשר למשקלה.

חברות התעופה מציבות גם דרישות ברורות בנוגע לכלוב ההטסה:

 • הכלוב צריך לעמוד בתווי תקן בינלאומיים.
 • עליו להיות עשוי מפלסטיק קשיח ובעל דלת ממתכת, שסגירתה מאובטחת ע"י בריח ופין.
 • לכלוב צריכים להיות שלושה פתחי אוורור.
 • עליו להיות מותאם למידותיה של חיית המחמד.
 • עליו להיות מרופד במשטח סופג אך לא בחומרים מן הצומח (כגון קש).
 • כלי האוכל והמים צריכים להיות מחוברים לדלת הכלוב.
 • כלוב שמיועד להכנסה לתא הנוסעים חייב להיות עד גודל מסוים.
 • תקנות יבוא חיות מחמד במדינות שונות

לכל מדינה תקנות וחוקים משלה הנוגעים לייבוא חיות מחמד לשטחה. בררו מהם החוקים של מדינת היעד הספציפית אליה אתם נוסעים. אם אתם טסים לארצות הברית, בררו את החוקים של המדינה המסוימת שבה תנחתו. אם אתם טסים להונג-קונג, סינגפור, ניו זילנד, או אוסטרליה קחו בחשבון שקיימת בהן החובה להכניס חיות מיובאות להסגר. אנגליה היא המחמירה ביותר בעניין הכנסת חיות מחמד לתחומה ודורשת הסגר של שישה חודשים בשדה התעופה. במקרה כזה יש לבצע מראש את כל הסידורים הכרוכים בהסגר, כלומר רישום מראש ותשלום לתחנת ההסגר בשדה התעופה כדי להבטיח בה מקום.

 • ערכו לחיית המחמד בדיקות רפואיות והשיגו אישורים נדרשים

קחו את חיית המחמד לווטרינר לבדיקות מקיפות, על מנת לוודא שמצבה הרפואי תקין והיא אינה חולה או נושאת מחלות שבני אדם יכולים להידבק בהן. אישור כזה אינו נדרש למשל בכניסה לארצות הברית, אבל ייתכן שיידרש ע"י חברת התעופה או ע"י הרשויות במדינות שונות בארה"ב.

דאגו שהחיה תהיה מחוסנת מפני מחלות שונות. עבור כלבים יש להציג בכניסה לארה"ב אישור על חיסון נגד כלבת, אך לא עבור חתולים. יש מדינות הדורשות בנוסף הצגת תוצאות בדיקה של נוגדני כלבת. ישראל היא אחת מהן, לכן תצטרכו לבצע בדיקה כזו לכלבכם לפני שתחזרו עמו לארץ.

דאגו להצטייד בכל המסמכים הדרושים. כדי להכניס חיית מחמד לארה"ב, למשל, תצטרכו להציג שבב אלקטרוני תקני, תעודת בריאות ופנקס חיסונים עדכני, חתומים שניהם ע"י וטרינר מורשה.

 • תכננו מסלול טיסה ללא עצירות ביניים

אם אפשר, העדיפו טיסה ישירה או טיסה עם זמן ההמתנה הקצר ביותר. העדיפו טיסה בשעות הלילה על פני טיסה ביום כדי למנוע מחיית המחמד סבל מיותר.

אם אין ברירה ועליכם לבצע עצירת ביניים ארוכה, מצאו עבור חיית המחמד פנסיון לחיות בתוך שדה התעופה. ודאו שחברת התעופה מזמינה ליקירכם מקום מראש בפנסיון כזה.

 • הכנת חיית המחמד לשהות בכלוב בטיסה

כדי להימנע מטראומה של מפגש ראשון ומלחיץ של חיית המחמד עם כלוב ההטסה רק לפני העלייה למטוס, עליכם להרגיל את החיה לכלוב בצורה הדרגתית ובסבלנות מרובה.

רכשו את הכלוב כמה שבועות לפני הטיסה והציבו אותו בחדר מרכזי בבית או במקום בו נמצאים כלי האוכל של החיה. בתקופה הראשונה פרקו את דלת הכלוב, הניחו בתוכו ריפוד, רצוי כזה שהחיה מכירה ואוהבת, וכן פיתוי כלשהו. כאשר הכלב או החתול נכנסים מרצונם לכלוב, עודדו התנהגות זו במתן חיזוקים חיוביים.

כשיתארכו פרקי הזמן בהם מוכנה החיה לשהות בכלוב, הרכיבו את הדלת, ובהדרגה הרגילו אותה לשבת בכלוב עם דלת סגורה כשאתם נוכחים בסביבה. בשלב האחרון הרגילו אותה לשבת פרק זמן ממושך בכלוב, כשהדלת סגורה ואתם לא נוכחים בסביבה.

ישנם המתלבטים האם לטשטש את חיית המחמד לזמן הטיסה. התייעצו עם הווטרינר שלכם והחליטו עמו האם מתאים לגילה ומצבה הבריאותי של חיית המחמד להיות תחת טשטוש או שהדבר עלול לסכן אותה במידה כלשהיא.

 • אקלום החיה בארץ היעד

עברתם בשלום את כל השלבים הקודמים והגעתם סוף סוף לביתכם החדש? גם בשלב זה יש להמשיך ולגלות רגישות לצרכי חיית המחמד שלכם, כדי להבטיח הסתגלות חלקה.

בשלב פתיחת הארגזים וארגון הבית כדאי שתחליטו על חדר אחד בו תשהה בתחילה חיית המחמד, בלוויית חפצים מוכרים לה. שימרו על דלת סגורה כדי שגם אם החיה מגלה סימני לחץ, היא לא תצליח לברוח.

כשהבית מאורגן, תנו לחיית המחמד להסתובב בו ולהכיר בדרכה שלה כל פינה וכל חפץ. כשמדובר בחתול, שימרו אותו בתוך הבית זמן רב לפני שתתנו לו להסתובב בחוץ, אם בכלל. כשמדובר בכלב, הוציאו אותו לטיולים בשכונה, כשאתם מגדילים את הרדיוס בהדרגה. לימדו את חוקי המקום לגבי האם והיכן מותר לשחרר כלבים ברשות הרבים ומה חוקי העזר העירוניים לגבי הפרשותיהם.

עקבו אחר התנהגות החיה בתקופה הראשונה. בחנו האם לאחר תקופת הסתגלות ראשונית טבעית היא חוזרת לתפקוד כפי שאתם מכירים. ליתר ביטחון מצאו בהקדם וטרינר באזור מגוריכם החדש. ייתכן שהחיה תידרש לתקופת הסתגלות גם לגבי המזון שתקנו עבורה, שעשוי להיות שונה מזה אליו היא רגילה.

עם כל הטרחה הכרוכה בכך, האפשרות שלא להיפרד לתקופת הרילוקיישן מחיית המחמד האהובה עליכם שווה את כל המאמץ. ועם ארגון נכון והרבה סבלנות, המאמץ ישתלם.

מצטערים, אין אפשרות להשאיר תגובה.