נדודים עם ילדים: איך להישאר שפויים ברילוקיישן לארה"ב

רילוקיישן עם ילדים קטנים? זה הכי טוב. אין בעיית הסתגלות לבית ספר, וחוץ מזה ילדים קטנים מתרגלים מהר לכל מצב ואין שום בעיה להעביר אותם ממקום למקום.

אם זה מה שאמרו לכם החברים (המקנאים) כשסיפרתם על תכנית הרלוקיישן שלכם, או קרובי המשפחה שכבר מתגעגעים אבל מנסים לפרגן, אל תניחו שהם צודקים. ילדים קטנים מגיבים לשינויים גדולים בגדול ורילוקיישן הוא אחד השינויים המשמעותיים בחייהם הקצרים. אז איך עושים זאת נכון? עם כמה שיותר מחשבה, רגישות והבנה של הצפוי, ובהכנת הילדים עצמם בהתאם לגילם.

ההכנות לרילוקיישן לארצות הברית עם ילדים הם בכמה תחומים: הכנת ניירת הקשורה לילדים, הסדרת ביטוח בריאות, מציאת מסגרת לילדים, הכנה נפשית ומעשית של הילדים לפני המעבר, תמיכה בילדים לאחר המעבר.

ניירת

כל בני המשפחה הנוסעים, מגיל 0, צריכים להיות בעלי דרכון ישראלי. כמו כן, כולם צריכים להגיש בקשה לוויזה לארה"ב. לצורך הכנת בקשה לוויזה יש להצטייד, בין השאר, בתעודת נישואים ותעודות לידה של הילדים. ילדים מתחת לגיל 14 אינם צריכים להיות נוכחים בראיון בשגרירות. פרטים חשובים נוספים אפשר למצוא באתר שגרירות ארה"ב.

את תעודת הנישואים ותעודות הלידה של הילדים יש לקחת עמכם לארה"ב. הם יידרשו שם לצרכים שונים. כמה ימים אחרי הגעה לארה"ב יש לפעול לקבלת Social Security Number   לבני המשפחה, המשמש כתנאי לקבלת ביטוח בריאות ולצרכים נוספים.

הסדרת ביטוח בריאות

שיטת ביטוחי הבריאות בארה"ב שונה מזו שבארץ ומבוססת על ביטוחים פרטיים. מאחר שילדים נוטים לחלות בזמנים הכי לא צפויים, ובייחוד להידבק בוירוסים אמריקאים, שטרם נחשפו אליהם, ומאחר שטיפול רפואי בארה"ב, ולו הפשוט ביותר, כרוך בעלויות גבוהות ביותר אם אין ביטוח, אין לצאת מהארץ בלי לסדר ביטוח רפואי, ולו סידור זמני עד שיימצא סידור קבע.

פתרון טוב לישראלים הוא הביטוח של דיוויד שילדס, המכסה גם תקופות של ביקורי מולדת. סביר להניח שמקום העבודה אליו נוסעים יציע ביטוח, אך יש לבדוק את התנאים לגופם. בכל מקרה יש להצטייד בפנקס החיסונים של הילד. אם יש לילד רגישויות או בעיות רפואיות שונות כדאי להצטייד במכתב באנגלית מהרופא ובמסמכים רלבנטיים (תוצאות בדיקות, רשימת תרופות), כדי שלא תצטרכו לשבור את השיניים בהסברים רפואיים באנגלית. אם הילד מקבל תרופות באופן קבוע, יש להצטייד במלאי, לפחות להתחלת השהות. אם הילד מקבל טיפולים פרה-רפואיים כלשהם, צריך לבדוק טוב טוב את תנאי הכיסוי הביטוחי בארה"ב. בכל מקרה תיתכן הפסקה ברציפות טיפולים עד שיימצא שם מענה הולם.

מסגרת לילדים

מה יהיו נסיבות חייכם החדשים? האם שניכם תעבדו וחובה למצוא מסגרת לילדים או שסביר יותר שאחד מכם לא יעבוד ויכול להיות עם הילדים בבית, לפחות בהתחלה?

החברה האמריקאית לא מאמינה כל כך בשילוב קריירה ומשפחה ובמושג "האם העובדת", בייחוד כשמדובר בילדים קטנים, לכן מסגרות איכותיות לילדים קטנים (מתחת לגיל שנתיים-שלוש) לא תמיד קיימות. אמנם ניתן למצוא Family Childcare Home, שהוא משפחתון, אך מאחר שאין רישוי ופיקוח על מסגרות אלו, יש לבדוק את טיבן בשבע עיניים. לעומת זאת יש מסגרות של Play Groups להורים וילדים או רק לילדים (מעל גיל שנתיים) הנפגשות פעמיים בשבוע למספר שעות
ב-Community Center, בג'ימבורי, או במסגרות אחרות.

לבני שנתיים-שלוש ומעלה יש מסגרות מסוגים שונים (Nursery School, Pre School, Day Care Centers) הנבדלות במסגרת הפעילות (יום ארוך/חצי יום) ובעיקר באיכות (מסתם בייביסיטר ועד גן עם תכנית אקדמית ברמה גבוהה). האיכותיות שבהן גם יקרות, בייחוד בערים גדולות.
להמלצות היעזרו בישראלים אחרים החיים במקום (אם יש), באנשי הקהילה היהודית במקום (אם יש) או לכו להתרשם בעצמכם ולשאול שאלות.

בעיית השפה היא אכן בעיה בהתחלה, אך ילדים קטנים רוכשים שפה זרה באותה טבעיות בה רכשו את שפת אמם, מתוך הצורך הטבוע בהם לתקשורת. זה לוקח קצת זמן וייתכן שיידרש בתחילה תיווך שלכם בין הילד למסגרת, אך אם הילד ירגיש בנוח שם, השפה תירכש עם הזמן. ייתכן ותיווך שלכם יידרש גם בגישור על פערים בין-תרבותיים – בחברה הישראלית בכלל ואצל ילדים מסוימים בפרט, יש נטייה למגע פיזי קרוב, מה שעלול להתפרש כדבר שלילי אצל ילדים ומבוגרים מתרבות אחרת.

הכנת הילדים

זהו מאמץ חשוב לא פחות מהטיפול בבירוקרטיה. ילדים, כמו מבוגרים, לא חשים בנוח בסביבה לא מוכרת וכששגרת חייהם מופרת. קחו בחשבון שבמקום החדש הכול יהיה זר – לא רק האנשים שסביבם והשפה, גם טעמי האוכל, הריחות, האקלים, הרעשים, הבית, הצעצועים. כמו כן, ילדים, גם תינוקות רכים, מגיבים בשינוי התנהגות על מתח וחרדות של ההורים. תקופת ההכנות לרילוקשיין מטיבה עמוסה במתח ולחצים וגם החודשים הראשונים אחרי המעבר הם לא פשוטים.

אז איך ניתן להקל על הילדים? בניסיון להקנות להם כמה שיותר ביטחון. הקפידו לשמור על שגרת יומם גם בתקופת ההכנות לרילוקיישן וגם כשתגיעו למקום החדש. גם בתנאים החדשים, כשאתם עוד קצת אבודים, הקפידו על ארגון סדר יום לקטנים ובתכנון נכון מינעו משברים כתוצאה של עייפות או רעב.

בתקופת ההכנות נסו לווסת את רמת המתח שלכם. היעזרו בקרובי משפחה לטיפול בילדים כשאתם עסוקים מדי. אם אתם נפרדים מהחפצים שלכם, זמנית לצורכי שילוח או לתמיד לצורכי מכירה, השאירו כמה שיותר חפצים וצעצועים אהובים על הילדים איתם, וקחו אתכם לדרך ולביתכם החדש כמה שיותר צעצועים אהובים. אל תגידו "שם זול יותר לקנות" או "לא כדאי להיסחב." המניות של שמיכה מסמורטטת ואהובה או של דובי או בובה נוסקות בתקופה כזו. לילדים בשלב זה חשוב לשמור כמה שיותר מהקיים והמוכר. כמו כן הצטיידו במלאי ספרי ילדים ו-DVD בעברית.

עבור תינוקות הצטיידו לטיסה ולתקופה הראשונה גם במוצצים ובקבוקים אהובים, מאגר תחליפי חלב לתקופה הראשונה (הטעם שם יכול להיות שונה), חיתולים להתחלה, משחות ותרופות ללא מרשם וכמובן – כסא בטיחות. הצטיידו בעגלות שניתן לקפל, גם לבני שנתיים.

ילדים קטנים אי אפשר ללמד שפה זרה בצורה מובנית. חישפו אותם לצלילי האנגלית באמצעות שירים ומשחקים. היעזרו למשל ב-DVD כמו אנגלית זה איזי או איני מיני ומו מטיילים בספר האנגלית (נמצא גם ביוטיוב), אתרים כדוגמת "הסוד של מיה"  או ABC.mouse.com, אפליקציות של אפל כדוגמת 5 little monkeys ועוד. ילדים בני 4-5 ומעלה יכולים להפיק תועלת גם ממורה פרטי, בארץ או אחרי שתגיעו לארה"ב.

בתקופת ההכנות ספרו לילדים במילים פשוטות, בהתאם לגילם, מהו השינוי הצפוי ואיך ייראה ביתם החדש וחייהם החדשים, עד כמה שאתם יודעים (יהיה לנו בית עם חצר… תעשי כיף בבית עם אמא… יהיו לכם חברים חדשים…). אם הילד בגן – ארגנו מסיבת פרידה ואם אפשר, אלבום תמונות של חברים. גם אלבום תמונות משפחתי של המשפחה המורחבת יעזור. אם אפשר להראות תמונות של העיר החדשה, מה טוב.

לאחר המעבר הכניסו את הילדים לשגרה יומיומית כמה שיותר מהר, גם אם לא נכנסו למסגרת חינוכית. הבטיחו להם שאתם לא עוזבים אותם ויהי מה. בתקופת ההסתגלות הראשונה הבטיחו נוכחות פיזית של לפחות אחד ההורים איתם בכל עת. היו מוכנים לשינויים התנהגותיים, שהם הביטוי לתהליך הרגשי העובר על הילד, ונסו לשדר אווירה טובה והתרגשות חיובית מכל החידושים. אחרי הכול – יצאתם להרפתקת חייכם הגדולה ביותר כמשפחה, ואחרי ההסתגלות צפויות לכם הנאות חדשות רבות.

כתבות מקצועיות נוספות בנושא רילוקיישין מבית טדי שילוח בינלאומי:

רילוקיישן – לא לשכוח לנעול את הדלת

הניירות והמסמכים שצריך לארגן לקראת רילוקיישן בחו"ל

רילוקיישן – מה תצטרכו להשאיר בבית

למכור, לאחסן או להשאיל: רילוקיישן והחפצים שלכם

מצטערים, אין אפשרות להשאיר תגובה.