יבוא אישי – סוחר בלחיצת כפתור?

נובמבר 4, 2014 על ידי ב שילוח בינלאומי סגור לתגובות

עבור אנשים רבים, חוויית הקנייה באינטרנט היא אחת החוויות הנעימות והמספקות ביותר. אתם יושבים לכם בבית בשלווה, עם כוס המשקה החביב עליכם, שומעים את המוסיקה האהובה עליכם ומטיילים בלחיצת כפתור בין כל החנויות הכי נחשבות. הכול מתנהל בנחת, אין פקקים, אין תורים, אין בעיית חנייה. ההיצע מדהים – כל מוצר שתרצו מכל מקום בארץ ובעולם. צריך רק חיבור רשת, כרטיס אשראי וסבלנות.

אין ספק שאנו חיים בתור הזהב של הצרכנות. לא צריך עוד להסתפק בהיצע או במחיר של החנות השכונתית או זו שבעיר הסמוכה – העולם כולו הוא כיכר השוק שלנו! כיום ניתן לקנות דרך האינטרנט מכל מיני פינות בעולם כל דבר שאתם רוצים – נעליים, בגדים, תכשיטים, צעצועים, ספרים, רהיטים, כלי בית, כלי עבודה, מכשירי טלפון, מצלמות, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, חלקי חילוף לרכב. כל מה שעולה על דעתכם, כמעט…

והמחיר? אנחנו מכירים את המחירים בארץ ומשווים אותם למחירים בחו"ל. אין ספק שכאשר קונים ישירות מעבר לים, אפשר למצוא מציאות של ממש. אבל לפני שתתלהבו ותתחילו לקנות בכמויות, ולפני שיעלה בדעתכם לקנות בזול ולמכור ברווח קל לשכנים ולקרובים, כדאי שתכירו את החוקים הקשורים בייבוא ובהבדל בין ייבוא אישי לייבוא עסקי.

ייבוא אישי בעיני החוק

בעיני החוק, בין אם ישבתם בכורסה בבית והזמנתם חבילה בדואר, או אם טיילתם בחו"ל וקניתם משהו, או אם חייתם בחו"ל תקופה מסוימת וכעת אתם מביאים לארץ את כל רכושכם, משומש או חדש (כתושבים חוזרים, סטודנטים חוזרים או עולים חדשים) – בכל המצבים האלה אתם הופכים ליבואנים.

נושא הייבוא לארץ מוסדר בשורת חוקים ותקנות, הקובעים למי מותר להביא אילו מוצרים, מה מותר ומה אסור, מה המסים החלים על ייבוא מוצרים לארץ, למי ומתי מוענק פטור ממסים אלו ועוד מיני תקנות מפורטות.

האבחנה החשובה ביותר היא בין "ייבוא אישי" ל"ייבוא מסחרי".

"ייבוא אישי" הוא הבאה לארץ של מוצרים "בכמות סבירה לשימוש עצמי", אישי או משפחתי או כדי לתת במתנה. אסור שהמוצרים יהיו מיועדים לצורכי אספקה לגוף שלישי, לייצור או למתן שירותים. היבואן צריך להיות אדם פרטי ולא עוסק מורשה. ניתן לבצע ייבוא אישי בדרכים שונות – לשלוח חפצים במכולה בים, במשלוח אווירי, או כחבילת דואר. ניתן גם לייבא מוצרים בשובכם מטיול לחו"ל דרך כל מעברי הגבול.

קריטריון מרכזי נוסף ל"ייבוא אישי" הוא ש"הטובין לא יובאו באמצעות עוסק". כלומר, בייבוא אישי (המיועד לשימושו האישי של היבואן), כל הפעולות הכרוכות בייבוא, כולל התקשרות עם חברת השילוח ועם סוכן מכס, צריכות להיעשות על ידי היבואן עצמו ולא באמצעות עוסק (סוכן ליבוא אישי).

אם עמדתם בשלושת התנאים לייבוא אישי – לא נעזרתם בעוסק, לא ייבאתם מוצרים לצורכי אספקה או ייצור אלא ייבאתם סחורה בכמות סבירה לשימוש אישי – תזכו בהטבה מרחיקת לכת: לא תצטרכו להשיג אישורים בהם מחויב יבואן מסחרי, כגון רישיון ייבוא או אישורי ייבוא אחרים, ולא תצטרכו להציג את אישור מכון התקנים לגבי איכות המוצרים.

אמנם כ"יבואן אישי" תהיו פטורים מכל הניירת, אבל לא בהכרח פטורים מתשלום מסים. דעו לכם שגובה המיסוי על ייבוא אישי תלוי בערכם של המוצרים. גם על מוצרים משומשים תידרשו לשלם מס, לפי ערכם כמשומשים, וגם על מתנות. פטור ממסים ניתן אם ערך הסחורה אינו עולה על סכום מסוים או אם אתם עולים חדשים או תושבים חוזרים (גם זה בכפוף לתנאים מאוד מסוימים).

כמה עולה ייבוא אישי?

אם החלטתם לקנות בחו"ל סחורה שערכה הכולל עד 75$, תהיו פטורים לחלוטין מתשלום מסים. הפטור אינו חל על מוצרי טבק, כוהל ומשקאות משכרים. אם ערכם הכולל של המוצרים שרכשתם הוא בין 75$ ל-325$, אזי תהיו פטורים מתשלום מכס, אך תהיו חייבים בתשלום מע"מ ובמוצרים מסוימים גם במס קנייה. גם ברמת מחירים זו, הפטור ממכס אינו חל על מוצרי טבק, כוהל ומשקאות משכרים.

אם החלטתם לייבא בייבוא אישי חלקי חילוף לרכב בטווח המחירים הנ"ל, תחויבו בשיעור מס אחיד של 49.1%. אם ביצעתם קנייה יקרה יותר בחו"ל, שערכה הכולל נע בין 325$ ל-1,000$, תהיו חייבים בתשלום מע"מ וכן במכס ומס קנייה (אם חלים). שימו לב! אם שילמתם דמי משלוח ו/או ביטוח על הסחורה, חישוב המס יחול גם עליהם!

אם הקנייה שלכם מסתכמת במעל 1,000$, או שאם חשקתם דווקא במשלוח של טבק, סיגריות, כוהל, ומשקאות משכרים – אזי תהיו חייבים בתשלום מע"מ, מכס ומס קנייה (אם חלים) גם יחד, כפי שמשולמים על ידי יבואן שמייבא סחורה זו בייבוא מסחרי, על פי השיעור הקבוע בצו תעריף המכס.

פירוט שיעורי המכס לפי הערך של פריטים מסוימים תוכלו למצוא באתר של רשות המסים בישראל.

האותיות הקטנות: מעבר לכסף

אם הזמנתם מסיבה כלשהיא שתי חבילות או יותר מאותו ספק בחו"ל, והחבילות נשלחו מאותו ספק אליכם בנפרד אך בהפרש של עד 72 שעות, ייחשבו כל החבילות כמשלוח אחד שפוצל. במקרה זה יחושבו מסי הייבוא לפי ערכם הכולל של כל המוצרים יחדיו.

כשאתם מזמינים מוצר שמגיע כחבילה בדואר, עליכם לוודא, שמוכר החבילה הצהיר בפתק המודבק לחבילה בדיוק מה מכילה החבילה. במקרה של אי התאמה, אתם עלולים לקבל קנס, משום שאתם, כיבואנים של המוצרים, אחראים לנכונות ההצהרה, גם אם מדובר רק בחולצה או מטען לנייד.

בניגוד לייבוא אישי, "ייבוא מסחרי" כפוף לשורת תקנות ממשלתיות. הוא מתייחס כמובן לייבוא של סחורות בכמות המיועדת למכירה, אספקה או הפצה בארץ מתוך כוונות מסחריות. התקנות מפרטות את כל האישורים, שחייב יבואן מסחרי להציג, ביניהם רישיון ייבוא ואישור מכון התקנים על תקינות המוצר. יבואן מסחרי רשאי להיעזר בסוכן, שינהל עבורו את המגעים עם הספק הזר בחו"ל, עם מי שעוסק בשילוח הבינלאומי, עם חברת הביטוח, חברת הספנות והמכס הישראלי.

אם אתם תושבים חוזרים, השבים לארץ לאחר לפחות שנתיים של היעדרות, או סטודנטים החוזרים לאחר 18 חודשים ומביאים לארץ תכולת בית, תשמחו לשמוע שמגיע לכם פטור ממכס, מע"מ ומס קנייה על התכולה, העומדת בקריטריונים שנקבעו. ראו פירוט מדויק כאן.

כדי שתקבלו אישור זכאות לפטור, כדאי שתכינו מראש את כל האישורים הדרושים, המפורטים כאן.

אנו מקווים שהמידע במאמר זה יעזור לכם לעבור את תהליך הייבוא האישי בצורה חלקה וללא הפתעות. צוותTDY  שירותי שילוח בינלאומי ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה.

מצטערים, אין אפשרות להשאיר תגובה.