על יבוא חיות מחמד לארץ: כשהחתול עושה עליה

פברואר 22, 2015 על ידי ב חוקי ייבוא, חיות מחמד סגור לתגובות

האם ומתי כדאי לייבא חיות מחמד מחו"ל לארץ? איך עושים זאת נכון ונמנעים מתקלות? האם התהליך הבירוקרטי הכרוך בכך לא מסובך מדי? אלה הן כמה שאלות שמתעוררות אצל מי שחושב על הבאת חיית מחמד ממדינה אחרת.

יבוא חיות מחמד ממגדל או מחנות בחו"ל נעשה לרוב על-ידי אנשים שחשובה להם תעודת היוחסין של חיית המחמד שלהם או שחושקים בחיית מחמד אקזוטית. מי שחשוב לו לקנות כלב או חתול גזעי, תוצר של הרבעה קפדנית ומאגר גנטי רחב או מגזע שאין להשיג בארץ, יעדיף לייבא את חיית המחמד מחו"ל. מי שמחפשים חיית מחמד להנאת הילדים יסתפק בכלב, חתול או קנרית ממוכר פרטי, חנות או עמותה. עם זאת, מי שרוצה לעזור לחיות שצריכות עזרה ומחכות לאימוץ יבחר באימוץ על פני קנייה ויעשה מעשה טוב וחכם. כך גם הוא יימנע מלתת יד למסחר בבעלי חיים בכלל ובחיות מחמד בפרט.

קניה נכונה באינטרנט

ניתן כיום לקנות בחו"ל דרך האינטרנט כמעט את כל סוגי חיות המחמד: מכלב, חתול, תוכי, קנרית ועד סוס. כדי להימנע מרמאויות (וכבר היו אנשים ששילמו למוכר אנונימי באינטרנט ולא קיבלו את בעל החיים בתמורה), הקפידו על כמה כללי זהירות בסיסיים:

 • אל תקנו "חתול בשק" – המצב הרצוי ביותר הוא שאתם, או מישהו שאתם מכירים וסומכים עליו (קרובי משפחה או חברים שחיים או מטיילים בחו"ל), יראה את בעל החיים במו עיניו, יתרשם ממצבו הבריאותי ויראה את כל התעודות ואישורי הבריאות. אם זה לא אפשרי ומדובר בבעל חיים גזעי, התייעצו בחברי מועדון הגזע המסוים וקבלו מהם המלצות על מגדלים מקצועיים בחו"ל. לחלופין, קנו ממוכר, בין אם הוא אדם פרטי או ארגון, רק על סמך המלצות ממגדלים מנוסים או אנשים שאתם מכירים. כדאי גם לערוך תחקיר ולמצוא קונים אחרים שעברו את כל תהליך הקנייה והייבוא של בעל החיים לארץ לשביעות רצונם ובקשו את המלצתם על מוכר מסוים.
 • כדי להימנע מסיכון כספי, אל תשלמו כלום עד שאתם או הנציג שלכם ראיתם את בעל החיים, או עד שלא ייחתם הסכם הרכישה. בשום אופן אל תשלמו את כל הסכום מראש אלא השלימו את התשלום האחרון רק אחרי שתקבלו את בעל החיים ותיווכחו שהוא בריא, שלם וגזעי, אם רלבנטי.

האישורים הדרושים לייבוא חיות מחמד

תהליך ייבוא חיות מחמד לארץ כרוך בעריכת בדיקות לבעל החיים, לעתים מתן חיסונים, וכן הוצאת אישורים ורישיונות. גם הטסת בעל החיים לארץ דורשת תיאום. התהליך יכול לקחת בין חודשיים לארבעה חודשים, לכן כדאי להתחיל בו בזמן.

האישורים הדרושים במקרה של יבוא כלב או חתול הם:

 • אישור בריאות, שהוציא וטרינר ממשלתי מארץ המקור של בעל החיים, המעיד שהוא נבדק ואין לו סימנים של מחלה זיהומית או מדבקת.
 • אישור על חיסון נגד כלבת, שניתן לפני לא יותר משנה ולא פחות מ-30 יום לפני מועד ההגעה לארץ. אם אתם מייבאים גורי כלבים או חתולים, ודאו שהם מעל גיל שלושה חודשים, הגיל בו ניתן לחסנם נגד כלבת.
 • אישור מווטרינר מורשה על בדיקת דם, שנערכה לכלב או לחתול חודש אחרי קבלת החיסון נגד כלבת, המעידה על רמת נוגדני כלבת של לפחות IU/ml 0.5.
 • על הכלב או החתול להיות מצוידים בשבב תת עורי בתדר 134.2 קילוהרץ, שניתן לסריקה באמצעות קורא שבבים העומד בהגדרות ארגון התקנים הבינלאומי (ISO).

מקרים שבהם יש צורך ברישיון ייבוא

הצטיידות בכל החיסונים והאישורים הללו היא תנאי ראשון לייבוא חיות מחמד לארץ. ישנם מקרים בהם נדרש בנוסף להוציא רישיון לייבוא חיית המחמד לארץ. הדבר תלוי במין בעל החיים ובתנאי ההטסה שלו לארץ.

תקנות משרד החקלאות מבדילות בין שני מצבים:

 • כאשר חיית המחמד מגיעה לארץ בלוויית הבעלים שלה באותה הטיסה, קובעת התקנה כי "כלבים, חתולים, ציפורים, ארנבות ובעלי חיים ממשפחת המכרסמים שאינם חיות בר, עד שניים במספר מכל סוג, המגיעים יחד עם בעליהם (כמטען אישי) – פטורים מרישיון (היתר) וטרינרי בכתב מאת מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות". עם זאת על הבעלים להצהיר, כי בעלי החיים היו ברשותו לפחות 90 יום לפני הבאתם לישראל. כלבים וחתולים, שהגיעו עם הבעלים ומצוידים בכל האישורים המתאימים, לא יוכנסו להסגר עם הגעתם לארץ.
 • במקרה שחיית המחמד נקנתה בחו"ל ומגיעה לארץ בטיסה ללא נוכחות מלווה של הבעלים שלה, קובעת התקנה כי "כלבים, חתולים, צפרים, ארנבות ומכרסמים, יותר מאשר שניים מכל סוג, או כאלה המגיעים ללא לווי הבעלים וכן בעלי חיים אחרים, המגיעים עם או ללא בעליהם, חייבים ברישיון (היתר) בכתב מאת מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות"

עוד קובעת התקנה כי "בעלי חיים, המיובאים לישראל שלא ביבוא אישי, יוכנסו להסגר בתחנת הסגר ממשלתית לתקופה של ‎8 ימים או כפי שיורה המנהל… בעלי חיים, אשר יגיעו לישראל ללא מסמכים כנ"ל, יוחזרו על חשבון הבעלים לארץ מוצאם או יושמדו כחוק".

בקשה לרישיון יבוא של חיית מחמד

לצורך הגשת בקשה בכתב לקבלת רישיון יבוא יש לפנות אל הרופא הווטרינר הראשי לייבוא וייצוא במינהל השירותים הווטרינריים של משרד החקלאות בבית דגן. יש לציין בבקשת הרישיון פרטים כגון סוג חיית המחמד, גזע, מין, גיל, מועד משוער להגעה ארצה, ארץ המוצא וכד' ולשלם את האגרה.

חיות מחמד שאסור לייבא לארץ

החוק אוסר על ייבוא קופים לארץ, מכל סוג שהוא. כמו כן, חל איסור לייבא לארץ גזעים מסוימים של כלבים, שהוגדרו בחוק להסדרת הפיקוח על הכלבים התשס"ג-2002 כגזעים מסוכנים. האיסור חל גם על כלבים שהם מעורבים עם אחד הגזעים הללו. הגזעים האסורים הם: בול טרייר, פיטבול טרייר, אמריקן סטפורדשייר בול טרייר (אמסטף), דוגה ארגנטינאי, רוטווילר, טוסה יפני, סטפורדשייר בול טרייר (סטף אנגלי) ופילה ברזילאי.

יבוא חיות אקזוטיות או חיות בר

התקנות לייבוא חיות של משרד החקלאות קובעות כי "הכנסת חיית בר וכל חיה שאין טבעה לחיות במחיצתו של אדם, ללא קשר למוצאה, חייבת בנוסף באישור מראש בכתב מטעם רשות שמורות הטבע". הרשות עורכת בדיקה באשר למין החיה, מדינת המוצא שלה, מצבה הבריאותי והאם היא מהווה סכנה למינים מקומיים או לבני האדם. התהליך כרוך בתשלום אגרות ואורך כמה שבועות. גם כאן נדרש להוציא אישור בריאות וטרינרי ממדינת המוצא של בעל החיים, להציג מסמכי רכישה תקניים ולעתים לוודא מתן חיסונים.

הטסה של חיות מחמד לארץ

אם אתם מייבאים חיית מחמד אקזוטית או חיית בר או כלב מגזע מסוכן שמותר לייבא, מצאו וטרינר במדינת המוצא של בעל החיים או בארץ, שבקיא בדרישות להטסת בעל חיים ממין זה. בדקו מה הסוג והמידות הנדרשות של כלוב ההטסה והאם נדרש הסגר לפני ההטסה או בהגעה לארץ. אם אין לכם הוראות מיוחדות להטסת חיית המחמד שייבאתם, להלן כמה טיפים כלליים:

 • הצטיידו בכלוב הטסה תקני – בגודל המתאים לחיית המחמד, בעל פתחי אוורור הולמים, ריפוד מתאים ונעילה תקינה.
 • אל תטיסו בעל חיים שאינו חש בטוב, אלא רק כאשר בריאותו תקינה.
 • אסרו על טשטוש חיית המחמד לקראת הטיסה או במהלכה.
 • דאגו שחיית המחמד לא תקבל אוכל ארבע שעות לפני ההמראה, אך שתהיה לה כמות מספקת זמינה של מים לפני הטיסה ובמהלכה.
 • דאגו לטיפול הגייני בחיית המחמד לפני ההטסה – גזיזת ציפורניים, טיפול נגד פשפשים, ניקוי וסירוק הפרווה.
 • בחרו טיסה ישירה, ללא חניית ביניים. אם אין אפשרות כזו, העדיפו את הטיסה עם זמני ההמתנה הקצרים ביותר בחניית הביניים, טיסת לילה על פני טיסת יום וטיסה באמצע השבוע על פני טיסה בסוף השבוע. כל אלה יבטיחו צמצום מכסימלי של אי הנוחות, שעשויה להיגרם לחיית המחמד בהמתנה להעמסה על המטוס ולפריקה ממנו. כמו כן ודאו עם החברה המטיסה שהטמפרטורה בחלל אחסון המטען בבטן המטוס תתאים לאחסון בעל חיים.
 • טפלו בניירת הדרושה בזמן. חיית מחמד המגיעה בשילוח קרגו, צריכה לעבור תהליך עמילות מכס במסוף המטענים בנתב"ג. חכו לחיית המחמד בנמל התעופה בזמן, כשאתם מצוידים בכל האישורים והרישיונות כדי למנוע בעיות (הסגר או גירוש) וסבל לחייה.

קחו בחשבון שחיית המחמד החדשה שלכם תזדקק לזמן כדי להתרגל לסביבתה החדשה ולבעליה החדשים. התייעצו עם וטרינר מהו הטיפול ההולם עבורה והיו סבלנים בתקופת האקלום שלה.

מצטערים, אין אפשרות להשאיר תגובה.