רילוקיישן לארה"ב – אשרות כניסה לבני משפחה נלווים

דצמבר 29, 2014 על ידי ב מעבר לארה"ב, רילוקיישן סגור לתגובות

כאשר אתם מתכננים רילוקיישן לארצות הברית לצורך עבודה או לימודים, ברוב המקרים רק אחד מבני הזוג הוא שנשלח מטעם מקום העבודה, או בוחר לצאת ללימודים גבוהים כחלק ממסלול אקדמי או מסלול הכשרה מקצועי. מה המעמד והזכויות של בן הזוג השני והילדים בנושא הכניסה לארצות הברית והשהייה בה?

כל אזרח ישראלי, בכל גיל, המבקש להיכנס לארצות הברית חייב להגיש בקשה לקבלת ויזה, אשרה המגדירה את זכויות הכניסה והשהייה שלו. ויזות הכניסה לארצות הברית ממוינות לפי מטרת הכניסה, לרוב ביקור, עבודה או לימודים. במאמר זה לא נתייחס לוויזה הניתנת לתיירים לצורך ביקור.

אישור ממקום העבודה/ הלימודים המיועד

הגשת בקשה לוויזה לצורך לימודים או עבודה בארצות הברית היא רק השלב השני בתהליך. השלב הראשון הוא השלמת תהליך הקבלה ללימודים/השתלמות במוסד האקדמי והשגת האישור על כך; ובמקרה של עבודה – השגת אישור לעבודה בארצות הברית משירותי האזרוח וההגירה האמריקאים (USCIS) על-ידי החברה המעסיקה. רק אחרי שבידיכם אישור קבלה ללימודים מהאוניברסיטה או אישור ה-USCIS  המתיר לכם לעבוד בארצות הברית, תוכלו לפנות לשגרירות ארצות הברית ולהגיש בקשה לקבלת ויזה על מנת שתוכלו להיכנס לארה"ב.

מועמד עיקרי ונלווים

כאשר מדובר ברילוקיישן זוגי או משפחתי, בו רק אחד מבני הזוג הוא סיבת הרילוקיישן, הרי שמדברים  על מועמד ויזה עיקרי, שהופך למקבל הוויזה העיקרי, ועל בני משפחה נלווים, המועמדים לוויזות הנלוות. סוג הוויזה שמקבלים בני משפחה נלווים נגזר מסוג הוויזה שיקבל מועמד הוויזה העיקרי ומותנה בו, כלומר זמן השהות של בני המשפחה בארה"ב מוגבל לזמן השהות של מקבל הוויזה העיקרי. חשוב לציין שתחת ההגדרה של בני משפחה נלווים כלולים רק בני זוג הנשואים רשמית וילדיהם שהם מתחת לגיל 21. בני זוג שאינם נשואים, ילדים מעל גיל 21, הורים או חמים אינם זכאים לקבל ויזות נלוות. במקרים אלו הם יכולים לבקש ויזות מסוגים אחרים – ויזות תיירים, שיאפשרו להם ביקורים של שלושה חודשים בארצות הברית או ויזות לימודים/עבודה משל עצמם.

מומלץ בחום כי בני משפחה נלווים יגישו את בקשתם לקבלת ויזה יחד עם בקשתו של המועמד העיקרי לוויזה.

הגשת בקשה לוויזה

תהליך הגשת הבקשה לוויזה כרוך בתשלום אגרה, מילוי טופס בקשה, הצטיידות בתצלום ובדרכון והתייצבות לריאיון בשגרירות ארצות הברית שמועדו תואם מראש דרך האתר. באתר שגרירות ארצות הברית תמצאו את פירוט התהליך המדויק, טופסי האגרה לתשלום והבקשה לוויזה ורשימת כל המסמכים בהם עליכם להצטייד (http://hebrew.israel.usembassy.gov/he/apply.html). בידקו גם את המידע הספציפי לסוג הוויזה שאתם מבקשים – אילו אישורים עליכם להביא לריאיון. דאגו להצטייד בכל מסמך ומסמך ככתוב בהערות כי היעדרו של מסמך אחד יכול לעכב את כל התהליך.

אם אין ברירה ומקבל הוויזה העיקרי כבר נסע לארצות הברית בעוד משפחתו נשארה בארץ, ניתן לבצע את הליך הבקשה לוויזת נלווים בהיעדרו, תוך הצגת כל האישורים הנדרשים על היותו תלמיד/משתלם/עובד בארצות הברית.

אם ילדיכם מתחת לגיל 14 הם לא צריכים להתייצב בשגרירות לריאיון. אתם יכולים להביא אתכם את הבקשות לוויזה של ילדיכם כשתבואו לריאיון שקבעתם לעצמכם. הביאו אתכם תעודת נישואים ותעודות לידה של ילדיכם להוכחת הקשרים המשפחתיים.

סוגי ויזות וויזות נלוות

מהם סוגי ויזות הנלווים ומה הן הזכויות שהן מקנות? התשובה תלויה בסוג הוויזה שמקבל מועמד הוויזה העיקרי.

ויזה מסוג F מיועדת לצורכי לימודים או עריכת מחקר בקולג' או באוניברסיטה המוכרים בארה"ב.

ויזה מסוג M מיועדת ללימודים שאינם בעלי אופי אקדמי במוסד לימודים מקצועי או במוסד לא אקדמי מוכר אחר בארה"ב, כגון ביה”ס ללימודים מקצועיים מתקדמים או בית ספר לעסקים.

בני משפחה נלווים של מקבלי ויזת F  או ויזת M  זכאים להגיש בקשה לקבלת ויזות מסוג F2 או M2 בהתאמה. שימו לב – בן זוג המחזיק בוויזת F2/M2 אינו רשאי לעבוד בארצות הברית. בעל ויזת סטודנט מסוגF  אוM  צריך להוכיח שהוא מסוגל לתמוך כלכלית במשפחתו בעת השהות בארצות הברית מכספי חסכונות, מלגה או תמיכה מהמשפחה המורחבת. אך בן זוג עם ויזת F2/M2 זכאי ללמוד בעצמו במכללה, אוניברסיטה או מוסד לימודים אחר. כמו כן ילדיהם של בעלי ויזת F1 או M1 זכאים ללמוד בבית ספר ציבורי או פרטי.

ויזה J-1 היא ויזת חילופי מבקרים. היא מיועדת לסטודנטים שסיימו תואר ראשון ומועמדים לתואר שני ו/או שלישי או לימודי פוסט דוקטורט, סטודנטים לרפואה, אנשי אקדמיה הזוכים למימון ע"י אוניברסיטאות כחברי פקולטה זמניים ומתמחים עסקיים מסוימים. בני המשפחה של בעל ויזת J-1 רשאים להגיש בקשה לוויזה נלווית מסוג J-2. היתרון העצום של סוג ויזה זה על-פני ויזת F2/M2 הוא שהמחזיק ב-J-2 רשאי להגיש לשירות האזרוח וההגירה (USCIS) בקשה לקבלת אישור לעבודה. קבלת האישור אינה מובטחת מראש.

טיפים מבעלי ניסיון

אם באפשרותכם הדבר, לחצו ככל האפשר לקבל ויזת לימודים מסוג J-1 ולא F  או M כדי שלבן/בת הזוג תהיה אפשרות לבקש אישור עבודה.

כדי להגדיל מאוד את הסיכוי שאכן יתקבל האישור לעבודה, בלכתכם אל משרדי ה-USCIS אימרו שמטרת היציאה לעבודה היא לאפשר מותרות כמו מתן חינוך יהודי (בבי"ס פרטי) לילדים או שיעורי העשרה לבן/בת הזוג. בשום אופן אל תטענו שמטרת היציאה לעבודה היא לסייע בפרנסת המשפחה, גם אם זו האמת. דאגו ליצור את הרושם שאתם מסודרים מבחינה כלכלית.

ויזות העבודה הנפוצות ביותר הן ויזה מסוג H  לעובד מיומן, כלומר בעל מיומנות מקצועית ייחודית הנדרשת בחברה אמריקאית וויזה L, ויזת הרילוקיישן, המאפשרת לחברות בינלאומיות להעביר עובדים מיומנים לארצות הברית לעבודה זמנית. בני הזוג של בעלי ויזות אלו יכולים להגיש בקשה לוויזת נלווים מסוג H-4. גם כאן המונח "בני משפחה נלווים" כולל רק בן זוג לו נשואים כחוק וילדים עד גיל 21 בלבד. מי שמחזיק בוויזה מסוג H-4 אינו רשאי לעבוד בארצות הברית, אך הוא יכול ללמוד, להוציא רישיון נהיגה אמריקאי ולפתוח חשבון בנק. מחזיק ויזת H-4 המעוניין לעבוד, צריך להגיש בקשה לשינוי סוג הוויזה שלו.

שלב הגשת הבקשות לוויזות לכל בני המשפחה הוא אחד השלבים המורכבים שבתהליך הרילוקיישן. דאגו להצטייד בכל המידע העדכני מראש, ללמוד את כל הדרישות הבירוקרטיות ולא לזלזל באף אחת מהן. הכינו את כל המסמכים שהתבקשתם להביא לריאיון בשגרירות או לשלבים אחרים בתהליך. האמריקאים מאוד מסודרים ולא יוותרו על אף אישור שביקשו.

מצטערים, אין אפשרות להשאיר תגובה.