רילוקיישן – לא לשכוח לנעול את הדלת

אמרה עממית ידועה טוענת שכשדלת אחת נסגרת, דלת שנייה נפתחת… מעבר מגורים ועבודה לחו"ל הוא במובנים רבים סגירה של דלת אחת ופתיחה של פתח לחיים חדשים, שגרה בלתי מוכרת ושלל חוויות שצפויות לכל בני המשפחה. ההתארגנות לרילוקיישן כוללת הכנות ותיאומים רבים: מציאת מקום מגורים, מסגרות חינוכיות לילדים, השכרת בית המגורים, הכנת כל הניירת הדרושה לקראת המעבר ועוד. במאמר שלפניכם הכנו רשימה של הדברים שיהיה עליכם לסגור, להקפיא, לנתק ולהסדיר בטרם המעבר לחו"ל, על מנת שהמהלך יתנהל על הצד הטוב ביותר. מוכנים? נצא לדרך!

מה לבטל?

- ביטוח רכב לרכבכם הפרטי (שבודאי נמכר או הועבר לשימוש בני משפחה אחרים).
– שלמו את חשבונות המים, הארנונה והחשמל. לאחר שתסיימו לשלם, תוכלו להודיע על ניתוק והפסקת השימוש במועד יציאתכם מהארץ. אפשרות אחרת היא העברת חשבונות על שם משתמשים אחרים – בין אם דירתכם שכורה ובין אם אתם עומדים להשכיר את ביתכם הפרטי, זכרו להחליף את שמותיכם בשמות הדיירים החדשים מול הרשויות השונות – תאגיד המים, המועצה או העיריה וחברת החשמל.
– מנוי לנסיעה בכביש 6 – סביר להניח שלא תצטרכו אותו בעת השהות בחו"ל. בעת ביטול המנוי, ודאו שהחשבון שלכם סגור וטרם נסיעתכם דאגו להעביר את התשלומים עבור נסיעות שבצעתם לאחרונה.

הוראות קבע ותשלומים נוספים

מרביתנו מחזיקים לפחות כרטיס אשראי אחד. לפני הנסיעה כדאי לבטל כרטיסי אשראי מקומיים שאינכם עושים בהם שימוש סדיר. לצד זאת, בדקו שברשותכם כרטיס אשראי בינלאומי תקף, שישמש אתכם לסידורים ורכישות במדינת היעד באופן קבוע או עד שתפתחו חשבון בנק מקומי. בדקו בדפי הפירוט מחברת האשראי שאינכם בעלי חוב או תשלומים שטרם שולמו בטרם הביטול, ואם כן, הסדירו חובכם. בנוסף, מומלץ לבטל הוראות קבע ומינויים מסוגים שונים, כדוגמת הוראת קבע לתשלום חשבון החשמל, לבריכה, לעיתון יומי, לתאטרון וכן הלאה. במקרה של מינוי שטרם ניצלתם את כולו, למשל מינוי לתאטרון או לחדר כושר – בדקו אפשרות להעברת המינוי לשימושם של בני משפחה או חברים, או אפשרות להקפאת המינוי עד שובכם ארצה. בנוסף, הודיעו לספקים ונותני שירותים שונים כי אתם עוזבים את הארץ לתקופה כלשהי, על מנת שלא יוסיפו לחפש אתכם או להציע לכם שירותים שאינם נחוצים לכם בחו"ל (שק אוכל לכלב, הזמנה קבועה מהסופרמרקט, תספורת אצל הספר השכונתי וכו').

המנוי אינו זמין, וטוב שכך! סגירת חשבונות התקשורת והאינטרנט

בכל הקשור לניתוק והקפאת התקשרות עם ספקיות הכבלים, התקשורת והאינטרנט השונות, מומלץ לפעול מבעוד מועד על מנת להשלים את הליכי הניתוק בזמן וטרם נסיעתכם. מאחר והחברות השונות המספקות שירותי תקשורת עשויות להקשות ו/או לפעול באטיות בענייני ניתוק והפסקת התקשרות, דאגו להתחיל בהליכים הללו מספר שבועות לפני הנסיעה. ובכן – מה צריך לבטל ולנתק?
– בטלו את ההתקשרות עם חברת הכבלים (טלויזיה).
– הודיעו לרשות השידור שאתם מעתיקים את מגוריכם לחו"ל, על מנת שתפסיק לגבות מכם דמי אגרה.
– בטלו את ההתקשרות עם החברה המספקת לכם שירותי חיבור לרשת האינטרנט, ודאגו לקבוע היכן ומתי תחזירו ציוד השייך לחברה (או האם ייאסף מביתכם).
– קו טלפון נייח ביתי – דברו עם חברת הטלפונים והקפיאו או בטלו את החיבור הטלפוני.
– מסלולי טלפונים ניידים שאינכם לוקחים אתכם (מכשירים ששמשו את הילדים או מכשירי טלפון ישראליים שאין ברצונכם להעביר ולהשתמש בהם בחו"ל).

נושאים בהם יש לדאוג לניתוק ולהמשכיות בו בזמן

"ניתוק תושבות" הינו מהלך שבצידו היבטים חוקיים הקשורים במיסוי ובביטוח מול רשויות המדינה – מס הכנסה וביטוח לאומי. החוק הישראלי בנוגע לניתוק תושבות קובע מספר קריטריונים לשם הניתוק, ובהם העתקת מרכז החיים של האדם מישראל למקום אחר. בהיותכם תושבי המדינה, יהיה עליכם לשלם מס הכנסה גם על הכנסות שלא נתקבלו בארץ. ניתוק תושבות מאפשר להימנע מכך. בהקשר זה, מומלץ לפנות לעורך דין או רואה חשבון המנוסה בנושא, על מנת להיעזר בידיעותיו בנבכי החוק.

בעת השהות בחו"ל, על מנת להמשיך את זכאותכם ולשמור על הוותק שצברתם, יהיה עליכם להמשיך לשלם או להפריש כספים לקופת חולים, ביטוחים משלימים, ביטוחי בריאות פרטיים, ביטוחי מנהלים וביטוחי חיים. טרם הנסיעה יש ליצור קשר עם המוסד לביטוח לאומי, סוכני הביטוח שלכם וקופת החולים, על מנת להסדיר את התשלומים הנדרשים בעת שהותכם בחו"ל.

ההיערכות לרילוקיישן כוללת מהלכים של ניתוק, ביטול וסגירת פרקים ותחומי חיים שלמים, ומצד שני – התחלה ופתיחה של אפשרויות חדשות רבות. את ההתארגנות לכך אנו ממליצים להתחיל מבעוד מועד ולתכנן היטב כך שתצאו מן הארץ שקטים ובטוחים שההכנות נשלמו וכל הדרוש בוצע.

לסיום – אנו מאחלים לכם התארגנות יעילה ומעבר מוצלח וטוב!

רוצים לקבל מידע נוסף על רילוקיישן? אנחנו מזמינים אתכם לקרוא את המאמרים הבאים:
הניירות והמסמכים שצריך לארגן לקראת רילוקיישן בחו"ל
רילוקיישן – מה תצטרכו להשאיר בבית
למכור, לאחסן או להשאיל: רילוקיישן והחפצים שלכם

מצטערים, אין אפשרות להשאיר תגובה.