תשאיר את החסה בבית – דברים שלא ידעת שאסור להכניס למדינות מסוימות

דצמבר 15, 2014 על ידי ב חוקי ייבוא, רילוקיישן סגור לתגובות

בין אם אתם עומדים בפני רילוקיישן לאחת ממדינות העולם, ובין אתם אנשי עסקים המחפשים שווקים חדשים, טיילים שאוהבים לחקור ארצות שונות או סתם אנשים שמתעניינים בתרבויות שונות; כדאי שתכירו את חוקי הייבוא של המדינות השונות. אין ספק שרשימת המוצרים שאסור לייבא לתוך מדינה מסוימת, משקפת את האתגרים עמם היא מתמודדת, הנושאים החשובים על סדר יומה ותופעות נפוצות מפניהן היא מנסה להתגונן.

ניו-זילנד והכלבים

האם ידעתם למשל שלניו-זילנד אסור להכניס סוגים מסוימים של קולרי רדיו המשמשים למעקב אחר כלבים?

חוואי ניו-זילנד, המחזיקים עדרי כבשים הרועים במרחבים הפתוחים, נעזרים בכלבי רועים שלצווארם מוצמד קולר רדיו כדי לאפשר מעקב אחר מקום הימצאם של הכלבים ושל העדרים. מסתבר שאסור להכניס למדינה קולרים או אמצעי מעקב אחרים הפועלים על תדרים מסוימים, משום שתדרים אלו משמשים את המקומיים העובדים באזורים הכפריים, למשל היערנים, אנשי שמירת הטבע או צוותי חיפוש והצלה, ומוקצים רק לשימושם.

ניו-זילנד חוששת מפני גזעים תוקפניים של כלבים, המסכנים עוברים ושבים או יכולים להיות מנוצלים לצורך קרבות כלבים ותעשיית הימורים. לכן אסור לייבא לניו-זילנד כמה גזעים של כלבים מסוכנים במיוחד: פיטבול טרייר אמריקאי, פילה ברזילי אני, טוסה יפני, דוגו ארגנטינו וגזע הנקרא פרו דה פרסה קנריו. האיסור כולל גם ייבוא של עוברים, זרע, שחלות או ביציות שמקורם בגזעים אלו.

אוסטרליה והיהלומים

האיסור לייבא גזעים מסוכנים של כלבים מופיע גם בחוקי הייבוא של אוסטרליה ומקיף אותה רשימת גזעים, שמציין החוק הניו-זילנדי. חוקי איסור ייבוא אחרים של מדינה זו משקפים כנראה פתרונות לדילמות מוסריות – איסור ייבוא יהלומים מחוף השנהב, אולי מתוך כוונה לא לעודד כרייה לא חוקית; איסור יבוא רקמות חיות ותאים חיים, שמוצאם בעוברים משובטים אנושיים, מתוך התנגדות מוסרית לנושא שיבוט בני אדם; איסור לייבא אמצעים המתוכננים או מותאמים כדי לעזור לאדם להתאבד או לשמש בידי אדם אחד כדי לסייע לאדם אחר להתאבד, פעילות שאינה מתקבלת בברכה על-ידי השלטונות האוסטרליים.

אירופה והאוכל

רשימת הפריטים האסורים בייבוא למדינות אירופה היא די אחידה למדינות השונות, עם כמה תוספות או השמטות, בהתאם לאינטרסים של מדינה מסוימת. הרשימה הסטנדרטית, המשותפת למדינות אירופה כמו אוקראינה, איסלנד, אנגליה, שבדיה, רומניה, פורטוגל, פולין, נורבגיה, הונגריה, יוון, צ'כיה, בולגריה ואחרות, כוללת: סמים, כלי נשק כגון רובים, אקדחים ושאר מיני הנשק החם, תחמושת, זיקוקים, רוב מוצרי הבשר והחלב, ביצים, צמחים, מינים של בעלי חיים בסכנת הכחדה ומשקאות אלכוהוליים המכילים יותר מ-60% אלכוהול. בחלק מהמדינות, כגון רומניה, נורבגיה, איסלנד, הונגריה, צ'כיה ובולגריה נוסף לרשימה איסור על ייבוא כל מוצרי המזון שאינם בקופסאות שימורים.

בפורטוגל ופולין נוסף לרשימת המוצרים שאסור לייבא לשטחן גם האיסור על הבאת ציפורים שמקורן בארצות הנגועות בשפעת העופות, כדי להקדים תרופה למכה ולהתגונן בפני התפשטות המגיפה.

ארצות הברית, כלי הנשק והפרחים המיובשים

חוקי איסור הייבוא של ארצות הברית מגוונים יותר מאלו של מדינות אירופה ומשקפים את הנושאים הבוערים העומדים על סדר יומה של ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. כלי נשק הם מוצר זמין עבור תושבי ארצות הברית, וכל אחד מהם יכול לקנות בחופשיות רבה מאקדח ועד תותח בחנות כלי הנשק השכונתית. אבל על זרים נאסר לייבא כלי נשק לארצות הברית, כולל העתקים וזיופים של כלי נשק, מן הסתם כדי לא להוות תחרות לתעשיית הנשק המקומית, וכדי למנוע מטרוריסטים לבצע פיגוע טרור. גם האיסור על הכנסת חומרים מסוכנים, כגון חומרים דליקים, נפיצים ו/או חומצות, נועד לסייע במלחמה בפשע ובעיקר בארגוני הטרור ובכוונותיהם הזדוניות.

הרשויות האמריקאיות עושות ככל יכולתן כדי להגן על עולם הצומח הטבעי ועל הגידולים החקלאיים מפני מזיקים ומחלות, מינים פולשים ותחרות. לכן בין המוצרים האסורים בייבוא לארצות הברית נמצאים כמובן צמחים ו/או זרעים, אך גם פרחים מיובשים, קישוטים המכילים קש, פרוות ופוחלצים, שמה הם טומנים בחובם זרעי פורענות ביולוגית כלשהי.

מתוך חשש מפני שימוש בחומרים שונים ככלי נשק בידי טרוריסטים, חל איסור להכניס לתחומי ארצות הברית חומרי ניקוי נוזליים, קופסאות תרסיס (ספריי), נוזלים בבקבוקי זכוכית מעל נפח מסוים וכן מוצרים ביולוגיים או כימיים.

בין אויבי האומה האמריקאית נמצאיםגם  סוחרי וצרכני סמים, ומכאן האיסור על ייבוא סמים או כל חומר אסור אחר לתחומה. אך גם מעתיקי תוכנות, מוסיקה או סרטים אינם רצויים ופעילותם אינה חוקית. לכן אין להכניס לארצות הברית דיסקים צרובים של מוסיקה/תוכנות/סרטים. איסור זה יכול להפתיע אזרחים תמימים ושומרי חוק בדרך כלל, שרגילים לסטנדרטים אחרים בארצות מוצאם. חשוב לציית לחוק זה, כי הימצאותם של פריטים אלו במטען הנכנס לארה"ב יכולה לגרור אחריה קבלת קנסות ואף החרמה ועצירה של כל המטען.

מתוך רצון להגן על השוק המקומי אין לייבא לארצות הברית חומרי בנייה וחומרי גלם. פחות מובן הוא מקורו של האיסור לייבא אוספים בעלי ערך גבוה, כגון אוספי מטבעות או בולים.

ישראל והמשחקים האסורים

ומה אסור לייבא לארץ הקודש? מה הם הפריטים שאסור לכם להביא במזוודות או במכולה כשאתם חוזרים לארץ מחו"ל? להלן רשימה שאינה מלאה, אך משקפת נושאים בוערים שעומדים על סדר יומה של האומה הישראלית: מלחמה בטרור, מאבק באלימות ובגזענות, מאבק בעברייני תנועה, שמירה על טוהר הייצור ומלחמה בזיופים, התנגדות להימורים והגנה על הצומח המקומי, הטבעי והחקלאי, מפני מחלות, מזיקים וטפילים:

 • כלים מן הסוג המשמש להכנת סם מסוכן, או לצריכתו
 • חומרים שיש בהם כדי להסית לאלימות, לטרור, או לגזענות
 • חומרים שיש בהם גילוי של הזדהות עם ארגון טרור או אהדה כלפיו
 • זיופים וחיקויים של מטבעות ומסמכים
 • משחקים אסורים או חומרים פורנוגראפיים
 • כרטיסים ודברי פרסומת להגרלה או להימור, שלא ניתן מראש היתר לעריכתם
 • סכין, למעט אולר ולמעט סכין שנועדה לשמש במקצוע, במלאכה, בעסק, לצורכי בית, או למטרה כשרה אחרת
 • משבש מד מהירות לייזר
 • כלי ירייה דמוי עט, או דמוי אקדח הזנקה, או המופעל בגז, וכדומה
 • מכל גז מדמיע, שצורתו צורת כלי ירייה
 • חומרי נפץ וחומרים מתלקחים
 • יצורים חיים, כגון: נחשי צפע ובעלי חיים מסוכנים דומים
 •  שקים משומשים ששימשו לאריזת חומר צמחי
 • ציוד משומש לגידול דבורים

אם העניין שלכם בנושא המוצרים שאסור להכניס למדינות מסוימות הוא לא אקדמי גרידא, אלא אתם עומדים להיכנס בפועל בשערי מדינה מסוימת עם מטענכם, בידקו במקורות המוסמכים והעדכניים ביותר מהי רשימת הפריטים המדויקת שאין להכניס למדינה בשום אופן, כדי למנוע לכם אי נעימויות.

אם אתם זקוקים לייעוץ בנושא, אנו ב-TDY  שילוח בינלאומי נשמח לעזור לכם.

מצטערים, אין אפשרות להשאיר תגובה.